Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Čištění zubů u fixních rovnátek
Zubní povlak během dne neustále ulpívá na povrchu zubů, u fixních rovnátek se povlak ve zvýšené míře navíc vyskytuje také okolo zámečků. Bakterie v povlaku vytvářejí kyseliny, které jsou příčinou vzniku kazů, ale i zánětu dásní. Ten, pokud se neléčí, může přejít v parodontitidu a vést až k postupné ztrátě zubů. Pravidelná ústní hygiena je tedy nezbytná.
„Pro zdraví zubů není nutné čistit si zuby s rovnátky po každém jídle, důležitá je ale kvalita vyčištění. Obecně stačí vyčistit zuby dvakrát denně, ráno a večer, ale pořádně. Kromě zubního kartáčku je pro správnou hygienu nezbytný i mezizubní kartáček,“ upozorňuje ortodontista MUDr. Ondřej Suchý.
Čtěte také: Proč rovnat zuby?
Zuby s rovnátky je nutné čistit po částech. Nejprve oblast zubu mezi zámky a dásní, dále mezi zámky a řezací hranou zubů, poté prostor mezi zámky a k tomu běžné čištění ploch zubů, na kterých zámky nejsou. Jen tak lze vyčistit nejen zbytky jídla ze zámečků, ale hlavně povlak ze skloviny zubů. Nejvíce se soustřeďte na večerní hygienu, protože zbylé částečky z potravy dělají největší neplechu právě v noci, kdy slinné žlázy neplní svou funkci tak intenzívně jako přes den. Právě večer byste neměli zapomínat na mezizubní kartáčky.
„Mezizubní kartáček je důležitý pro čištění chrupu v místech, která bývají zdrojem krvácení dásní a nepříjemného zápachu. U chrupu s rovnátky se ale zavádí také pod drát aparátu neb to je místo, které lze velkým kartáčkem vyčistit obtížně,“ doplňuje doktor Suchý.
Čtěte také: Druhy rovnátek a jak je vybírat? Poradíme
Při nošení fixních rovnátek je třeba myslet i na to, co jíte. Některé potraviny se vám zkrátka budou konzumovat hůře. Například tvrdá jídla jako je mrkev či jablko je lepší si nakrájet a rozkousat zadními zuby. V počáteční fázi nošení rovnátek může být kousání mírně bolestivé, během několika dnů si ale zuby zvyknou. I tak ale dávejte pozor na různé potraviny. Velmi těžko budete z rovnátek dostávat například žvýkačku, karamel, chipsy, popcorn nebo oříšky. Těmto pochutinám se raději snažte vyhýbat.
„Pozor je třeba dát i na některé „zdravé“ druhy jídel, které na fixních rovnátkách ulpívají, například špenát. „Po takovém jídle je někdy nutné vypláchnout ústa nebo dokonce zuby vyčistit, aby byl estetický dojem z rovnátek bezchybný,“ radí MUDr. Ondřej Suchý.
Čištění zubů u snímatelných rovnátek
U snímatelných rovnátek je velkou výhodou nejen to, že si je před každým jídlem můžete sundat, ale i fakt, že si zuby čistíte bez nich, tak, jako byste žádná rovnátka nenosili. Krom zubů samotných je třeba se starat i o čistotu rovnátek. Jejich povrch čistěte měkkým zubním kartáčkem a jednou týdně je dávejte do roztoku s čisticí tabletou. Je-li na rovnátku kovový šroubek, je vhodné ho po očištění jednou za 2 měsíce prokápnout stolním olejem. Přístroj se uchovává, není-li v ústech, v pevné krabičce s větracími otvory. Ta jej chrání před poškozením. Krabičku je potřeba pravidelně mýt.