Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Jak si chránit oči při plavání?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2710x )

Koupání patří k oblíbeným letním aktivitám. Ve vodě ale číhá řada nebezpečí pro lidský zrak. Jak si oči chránit v rybníku, moři nebo bazénu?

Dobrá rada
shutterstock.com

Na lidský zrak čeká v letních měsících řada nástrah - ta největší rizika představuje koupání v rybnících a veřejných bazénech. Téměř 90 procent stojatých vod v Česku bývá pravidelně zamořeno sinicemi.
„Koupání ve vodě zamořené sinicemi může člověku způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá někdy komplikovaná a může způsobit trvalé poškození zraku. Obzvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček,“ varoval primář Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Při rozborech vody z veřejných bazénů a koupališť není výjimkou ani výskyt lidské moči.
„Ochrana očí plaveckými brýlemi je vhodná v jakékoliv vodě. V každém typu vody totiž může hrozit určité nebezpečí - nejčastěji jsou to podrážděné červené oči, záněty spojivky a v těžších případech i zánět rohovky,“ popsal Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Zánět rohovky může vést i ke ztrátě zraku

Jak si chránit oči při plavání

Obecně se doporučuje vyhledávat oficiálně provozovaná koupaliště nebo vodní plochy s pravidelně monitorovanou kvalitou vody a dodržovat několik důležitých pravidel:

  1. Je důležité vybrat si kvalitní a dobře padnoucí plavecké brýle, které oči ochrání před špínou, nečistotami a bakteriemi.
  2. V případě, že nosíte kontaktní čočky, je ideální si je před plaváním vyjmout. Pokud člověk chce plavat s kontaktními čočkami, doporučuje se kombinace jednodenních kontaktních čoček, které po plavání hned jejich nositel vyhodí, a plaveckých brýlí.
  3. Důležité také je nemnout si ve vodě oči.

Ani koupání v moři není bez rizika

Zejména u moře se totiž lidé často rádi dívají pod vodou a sledují podvodní život. Bez potápěčských brýlí by to ale dělat neměli.
„Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé. Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné problémy. U očí trpících podrážděním, alergií nebo nějakým jiným očním onemocněním se jejich otevírání bez ochranných brýlí pod vodou nedoporučuje vůbec,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Je dobré pořizovat si dioptrické sluneční brýle?

Po koupání je dobré oči propláchnout

I po koupání je dobré věnovat očím péči. Zamezí se tak následným případným komplikacím.
„Během plavání se může do oka dostat cizí tělísko, například jemný písek. Z toho důvodu je důležité si oči po koupání nemnout, protože i drobné zrnko písku může oko nepříjemně poškrábat. Výjimečná také není přecitlivělost očí na chlorovanou vodu. Proto je dobré po koupání oči propláchnout čistou vodou nebo použít umělé slzy, které oko omyjí, zbaví ho případných nečistot a zároveň zklidní,“ doporučil Pavel Stodůlka.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

88%
13%
Zatím hlasovalo 8 lidí

Mohlo by vás zajímat

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce