Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Na lidský zrak čeká v letních měsících řada nástrah - ta největší rizika představuje koupání v rybnících a veřejných bazénech. Téměř 90 procent stojatých vod v Česku bývá pravidelně zamořeno sinicemi.
„Koupání ve vodě zamořené sinicemi může člověku způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá někdy komplikovaná a může způsobit trvalé poškození zraku. Obzvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček,“ varoval primář Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Při rozborech vody z veřejných bazénů a koupališť není výjimkou ani výskyt lidské moči.
„Ochrana očí plaveckými brýlemi je vhodná v jakékoliv vodě. V každém typu vody totiž může hrozit určité nebezpečí - nejčastěji jsou to podrážděné červené oči, záněty spojivky a v těžších případech i zánět rohovky,“ popsal Pavel Stodůlka.
Čtěte také: Zánět rohovky může vést i ke ztrátě zraku
Jak si chránit oči při plavání
Obecně se doporučuje vyhledávat oficiálně provozovaná koupaliště nebo vodní plochy s pravidelně monitorovanou kvalitou vody a dodržovat několik důležitých pravidel:
- Je důležité vybrat si kvalitní a dobře padnoucí plavecké brýle, které oči ochrání před špínou, nečistotami a bakteriemi.
- V případě, že nosíte kontaktní čočky, je ideální si je před plaváním vyjmout. Pokud člověk chce plavat s kontaktními čočkami, doporučuje se kombinace jednodenních kontaktních čoček, které po plavání hned jejich nositel vyhodí, a plaveckých brýlí.
- Důležité také je nemnout si ve vodě oči.
Ani koupání v moři není bez rizika
Zejména u moře se totiž lidé často rádi dívají pod vodou a sledují podvodní život. Bez potápěčských brýlí by to ale dělat neměli.
„Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé. Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné problémy. U očí trpících podrážděním, alergií nebo nějakým jiným očním onemocněním se jejich otevírání bez ochranných brýlí pod vodou nedoporučuje vůbec,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Čtěte také: Je dobré pořizovat si dioptrické sluneční brýle?
Po koupání je dobré oči propláchnout
I po koupání je dobré věnovat očím péči. Zamezí se tak následným případným komplikacím.
„Během plavání se může do oka dostat cizí tělísko, například jemný písek. Z toho důvodu je důležité si oči po koupání nemnout, protože i drobné zrnko písku může oko nepříjemně poškrábat. Výjimečná také není přecitlivělost očí na chlorovanou vodu. Proto je dobré po koupání oči propláchnout čistou vodou nebo použít umělé slzy, které oko omyjí, zbaví ho případných nečistot a zároveň zklidní,“ doporučil Pavel Stodůlka.