Celiakie se svým dědičným podkladem se vyléčit nedá. Ale na to, aby poškozující zánět na sliznici tenkého střeva vznikl, musí být splněny obě podmínky, tedy dědičná predispozice i lepek. Jedinou léčebnou možností je tedy bezlepková dieta. Znamená vynechání pšenice, žita, ječmene, ovsa a produktů z nich, z jídelníčku.
Prvotní klamní dojem, že stačí nejíst chleba a pečivo, se ale záhy rozplyne. S měnícím se životním stylem roste poptávka po trvanlivějších, koncentrovanějších, chuťově výraznějších potravinách, které vyžadují stabilizátory, emulgátory, zahušťovadla a konzervanty. Už snad ani neexistují polotovary, o hotových potravinách ani nemluvě, které by tyto látky neobsahovali. Problémem je, že minimálně polovina z nich se vyrábí z lepkové obilniny - a tak seznam zakázaných potravin roste geometrickou řadou. Uzeniny, paštiky, omáčky, jogurty, pudinky, cukrovinky i sušené ovoce, to vše může lepek obsahovat.
Každý kousek v nákupním košíku musí mít pečlivě pročtenou etiketu. I když tam ale nenajdeme zmínku o lepku, nemusí to znamenat jistotu bezlepkové potraviny. Ty garantovaně bezlepkové mají na svém obalu logo přeškrtnutého klasu.
Občasné porušení bezlepkové diety není stejné, jako u diety třeba redukční, žlučníkové nebo vegetariánské. I minimální množství lepku může zánětlivý proces ve střevě aktivovat, i když se to neprojeví bolestmi břicha, nebo průjmem. Kromě toho je nutné počítat s jakousi rezervou, schovaným lepkem, který unikne naší pozornosti. Trvalé ignorace potřeby bezlepkové diety se vymstí celiatikovi na několika frontách, ale tím nejobávanějším je daleko vyšší pravděpodobnost zhoubných nádorů v oblasti zažívacího traktu.
Začít s dietou je vhodné přirozeně bezlepkovými potravinami jako maso, brambory, čerstvé ovoce a zelenina, rýže, luštěniny. Bezlepkové směsi na chleba a pečivo obsahují mouku kukuřičnou, rýžovou, prosnou, pohánkovou a amarantovou. Lepek, jak už z jeho názvu vyplývá, lepí těsto dohromady, proto je bezlepkové pečivo víc drolivé a rychleji osychá. Pomoci mu můžeme xanthanovou gumou a zamražením plátků bezlepkového chleba v mrazáku.
Pozor na zákeřnosti!
- Modifikovaný škrob– z pojmenování „modifikovaný“ nemůžeme vědět, jestli se jedná o škrob kukuřičný, rýžový, bramborový anebo pšeničný.
- Zmrzlina– může obsahovat gluténové stabilizátory.
- Alkohol– pálený z obilnin, pivo, kterého kvalitu mimo jiné určuje i ječný slad.
- Sójová omáčka– téměř všechny sójové omáčky na trhu obsahují výtěžky z pšenice.
- Žvýkačky– obsahují gluténový stabilizátor.
- Jogurt, měkký sýr– závisí od výrobce a typu jogurtu, ale je lepší se poradit se sdružením celiatiků, nebo kontaktovat výrobce.
- Uzeniny- párky, šunky, sekaná, salámy i tlačenky.
- Koření – bílý pepř, kari , vegeta a další.
Nezoufejte!
Nezoufejte! Už jenom to, že máte stanovenou diagnózu, je výborné. Bezlepková dieta kromě celiakie pomáhá i u mnohých jiných nemocí jako například lupénky, nebo autismu a schizofrenie. Je taky doporučovaná ženám v menopauze a co je novinkou, podle průzkumů si s ní můžete i zredukovat vrásky.
Přidat nový komentář