Jestli se chcete komářímu štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy a nohavice. Odborníci totiž zjistili, že kromě potu nebo vůně piva lákají komáry i tmavé barvy.
Kdyby nebyli tak protivní svým bzučením a bodnutím, které nám uštědří, mohli bychom je obdivovat. Podle odborníků dovedou bez přestání létat až čtyři hodiny, rychlostí přes kilometr v hodině. Krev teplokrevných živočichů, člověka nevyjímaje, sají jen jejich samičky. Na své oběti číhají hlavně ráno a v časném večeru, kdy je dostatečně teplo a vlhko. Láká je k nám oxid uhličitý, který vydechujeme, stejně jako intenzita a pach našeho potu. Vědci také zjistili, že je láká vůně a vzhled – tedy převažující barva, kterou máme na sobě.
Víc poštípaní jsou tedy lidé s rychlejším metabolismem, ale i těhotné ženy a lidé s nadváhou – ti všichni vydechují o hodně víc oxidu uhličitého. Láká je ale i kyselina mléčná, kterou naše tělo produkuje při fyzické námaze a při cvičení, reagují i na aceton a estradion – vzniká při rozkladu estrogenu.
Poslední výzkumy prokazují, že přitažlivost pro komáry máme zřejmě už v genech, ale potvrzena byla i stará dobrá pravda, že jsou přitahováni k těm, kteří se napili piva.
Štípnutí je vstupní branou infekce
Štípnutí komára nemá většinou žádné následky – pokud nemluvíme o exotických zemích, kde přenáší nebezpečné choroby. Od komára tam můžeme chytit malárii, žlutou zimnici, encefalitidu.mTo je ten horší případ. Běžné je jen to, že po štípnutí dojde k zarudnutí, svědění a po několika hodinách reakce ustoupí zcela.
Jak ošetřit štípanec
Ideálním postupem při poštípání je místo vpichu vydezinfikovat a zabránit tak případné infekci. To platí hlavně u dětí, které jsou mnohem citlivější, a hlavně jim těžko zabráníme, aby si ránu neškrábaly. Pokud si do vzniklé rány vnesou špinavýma rukama infekci, může dojít k šíření bakteriální infekce – roli hrají streptokoky a stafylokoky. Rána se pak může zanítit, mokvat. Do rány se mohou dostat i viry – bradavice, herpes. Platí to hlavně v případě dětí, které mají oslabenou imunitu.
Prevence existuje – sítě, repelenty a dlouhé rukávy
Jestli se chcete komářímu štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy a nohavice.
Vyhněte se také přílišnému zapocení – takže je výhodné použít antiperspiranty.
Přečtěte si také
Dovolená ve zdraví aneb připravte se na léto
Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezóny
Češi se naučili očkovat proti klíšťové encefalitidě
Přidat nový komentář