Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku. Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku.
Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku.
Dvanáctníkový vřed
Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku. Bolest má některé typické vlastnosti:
- V typickém případě popisuje nemocný bolest jako svíravou až pálivou, jindy jako pocit neobyčejně silného a bolestivého tlaku v nadbřišku. Bolest je vysloveně úporná, stálá, mírní se po požití jídla nebo antacid.
- Bolest se objevuje v období lačnění, tj. obvykle za 2 až 4 hodiny po jídle. Označujeme ji také jako tzv. bolest pozdní. Naopak po najedení se bolest zmírní, řada nemocných jí proto před usnutím, postačí např. kousek rohlíku. Typický je údaj o nesnášenlivosti dráždivých jídel. Potíže vyvolávají jídla kořeněná, připravená grilováním, pečením, s použitím aromatických přísad, jako jsou cibule, česnek, paprika ap. U některých osob vyvolává potíže pití kávy nebo silného čaje. Zajímavý je údaj o nesnášenlivosti vod sycených kysličníkem uhličitým. Bolest rovněž vcelku typicky provokuje pití destilátů nebo vína.
- Zvláště charakteristickým příznakem dvanáctníkového vředu bývá noční bolest. Objevuje se obvykle v době mezi 1. až 2. hodinou ranní a budí nemocné ze spánku. Noční bolest postihuje více jak 50 procent osob s vředovou nemocí dvanáctníku. Podobně jako bolest při lačnění během dne i noční bolest příznivě reaguje na požití stravy nebo antacida.
- Obecně je vředová nemoc klasickým relabujícím onemocněním. Relaps nemoci lze zaznamenat několikrát v průběhu kalendářního roku, většinou v období jaro-podzim nebo léto-zima.
V posledních letech se výrazně zmenšil počet osob, které přicházejí s relapsem vředové nemoci. Důvodem je, že eradikace H. pylori výrazně omezuje počet nemocných s relapsem vředové nemoci. Dokonce někteří hovoří o <
Žaludeční vřed
Klinický obraz žaludečního vředu nebývá tak vyhraněný, jako je tomu u vředu dvanáctníkového. Ale i zde je hlavním příznakembolest, která se však, na rozdíl od duodenálního vředu, objevuje velice záhy, tj. do 1 h po jídle. Obdobně je nejčastěji lokalizována ve středním nadbřišku. V pokročilých stadiích nemoci se však uvedené symptomy stírají a nemoc se stává symptomaticky necharakteristickou.
"\nProf. MUDr. Petr Dítě, DrSc.
převzato z knihy "
Přidat nový komentář