Nádherné a kvalitní vlasy jsou jedním z největších darů přírody. Stav vlasů zcela zásadně ovlivňují vrozené dispozice a strava.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Sluneční záření narušuje takzvanou kutikulu neboli vnější ochrannou vrstvu vlasu. Vlas vlivem toho ztrácí pružnost, vláčnost a lesk a třepí se jeho původně celistvá a hladká struktura. Nadměrným působením slunce dochází také k šupinkatění a svědění vlasové pokožky. Delší vystavení vlasů slunečním paprskům také narušuje funkci mazových žlázek uložených v pokožce, čímž také dochází ke ztrátě poddajnosti a hebkosti. Výsledkem jsou pak suché, poškozené vlasy bez lesku s lámavou a třepivou vlasovou strukturou. Zlepšení stavu vlasů, které připomínají chemlon, si obvykle žádá mnoho času a trpělivosti, proto raději jděte cestou prevence.
Noste pokrývku hlavy
Tak jako během dne chráníte svou pokožku, je nutné myslet i na vlasy. Ani těm totiž nesvědčí přímé sluneční paprsky. Neznamená to, že byste měli nosit čepici či klobouk od rána do večera, ale pokuste se alespoň nějakou pokrývku hlavy nasadit v době, kdy je sluníčko nejsilnější, tedy v době od 11 do 15 hodin.
Oplachujte vlasy čistou vodou po koupání
Ať už se koupete v bazénu, v řece nebo u moře, po namočení vlasů je vždy propláchněte čistou vodou. To samé platí, i když se při sportu nadměrně zpotíte. Nemusíte vlasy ihned mýt, ale bohatě stačí, když jim jen dodáte trochu života za pomoci čisté vody a necháte je poté volně uschnout.
Pořiďte si kvalitní hřeben
Během léta jsou vlasy náchylnější k lámaní a třepení. Netrapte je proto rozčesáváním nekvalitním hřebenem. Ideální je pořídit si například kartáč z kančích štětin nebo kartáč dřevěný, který je k vlasům šetrnější a zabraňuje nadměrnému lámání.
Ochrana vlasů před sluncem
Před sluněním je naprostým základem používání speciální vlasové kosmetiky s UV filtrem. Dnes se dají koupit šampony, kondicionéry, oleje i regenerační masky s fotoprotekcí. Kvalitní vlasová kosmetika by měla také obsahovat základní stavební látky vlasu, což je keratin a aminokyseliny. Ty jsou schopné vazbou na určitý nosič nahradit ty odbourané či poškozené stavební prvky. Vhodná je také kosmetika s obsahem vitaminu C. Vitamin C je významným antioxidantem, který omezuje působení volných radikálů na buňky.
Je dobré vědět, že jak kůže, tak vlasy mají přirozené obranné mechanismy proti UV záření, ale při nadměrném slunění tyto fotoprotektivní síly nestačí. Vysoké teploty mění fyzikální vlastnosti vlasu a narušují jeho povrchové vrstvy, především důležitý keratin. Kvůli tomu jsou vlasy suché, matné, špatné se rozčesávají a hůře se upravují do kompaktního účesu.
Kvalitní hydratační kosmetika
Hlavním úkolem letní vlasové péče je vlasy pořádně do hloubky hydratovat. Zatímco kůži stačí jen 10 % hydratace, vlasy potřebují v průměru o 7 % hydratace více. Pozor by si měly dát především ženy se suchými vlasy. Povrch suchého vlasu přirozeně nechrání vrstva kožního mazu, proto je jejich povrch porézní a vlhkost se uvnitř vlasu rychleji ztrácí. Alespoň jedenkrát týdně byste měli vlasům věnovat zvýšenou pozornost a dopřát jim péči v podobě regenerujících a hydratačních masek, které působí do hloubky.
Hydratovat můžete své vlasy i s pomocí obvyklých surovin, které najdete v lednici či ve spíži. Výborně působí směs kokosového oleje a rozmačkaného banánu. Tuto směs aplikujte na vlhké vlasy a nechte pod ručníkem působit klidně i přes celou noc. Druhý den si však vynahraďte více času na umytí vlasů, kokosový olej se totiž smývá o poznání hůře než jiné vlasové zábaly. Hydratačně ale působí i obyčejná majonéza. Tu stačí ve slabé vrstvě nanést na vlasy a vmasírovat do pokožky hlavy. Poté vlasy zabalte do folie a nechte hodinu působit. Následně vlasy umyjte kvalitním hydratačním šamponem jako obvykle. Neuvěřitelně hebké vlasy poté způsobí i jablečný ocet. Ten v malém množství namíchejte s vodou a vlasy tímto roztokem opláchněte. Jsou-li vaše vlasy obvykle suché, nemusíte je následně ani oplachovat čistou vodou. Tento roztok zanechá vlasy jemné a hebké a zároveň vám pomůže odstranit zbytky šamponů a dalších produktů, které často stojí za suchými vlasy.
Preventivní opatření
Hydrataci vlasů nelze jen vytvářet, musíte jí i předcházet a udržovat ve vlasech i ty živiny, které se v nich jakoby zázrakem už nacházejí. Proto si alespoň v létě odpusťte pravidelné vysoušení fénem, žehlení vlasů a kulmování. Musíte-li přece jen vlasy fénovat, nechte je po umytí alespoň pět minut nechat volně proschnout a následně je vyfénujte studeným vzduchem. Tak zabráníte jejich extrémnímu zahřívání a následnému vysoušení a ničení.
Nezapomeňte na pravidelné zastřihování konečků
Ani v létě nevynechávejte pravidelné zastřihování konečků. Zbavíte se tím vysušených konců a třepení nebude postupovat dál do délek vlasů. Konečky byste měli zastřihnout alespoň jednou za dva měsíce.