Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Problémy se spánkem řeší polovina Čechů
Podle průzkumu společnosti Gfk řeší problémy se spánkem v současné době téměř 50 % Čechů. Mezi nejčastější potíže patří přechodná nespavost, která trvá maximálně 4 týdny, 10 – 15 % populace pak trpí nespavostí chronickou. Nebezpečí nespavosti spatřují lékaři především v tom, že je často podceňovaná. Dlouhodobě neřešená nespavost má ale negativní vliv na pozornost i paměť, prokazatelně také zvyšuje riziko srdečně – cévních onemocnění. V létě může nespavost vést dokonce i k sezónní depresi. Ta se projevuje únavou, apatií a podrážděností, způsobit ale může i dlouhodobé depresivní stavy.
Čtěte také: Spánková obrna nažene strach
Na kvalitu spánku má vliv strava, stres i pravidelnost
Špatné návyky a nevhodné prostředí pro spaní. To jsou dvě hlavní příčiny, které mohou dle odborníků prožitek spánku zhoršovat. Velkou pozornost je proto nutné věnovat spánkové hygieně. Lékaři apelují především na vhodnou skladbu potravin a pití. Před spánkem nedoporučují konzumovat těžká jídla, kofein ani zelený čaj. Nevhodná je také konzumace alkoholu. Ten sice urychluje usínání, celkovou kvalitu spánku ale výrazně zhoršuje. Důležitý je také pravidelný režim. Nespavosti tak můžete předejít, pokud si zvyknete ulehat a vstávat vždy ve stejnou dobu. Několik hodin před ulehnutím do postele se pak pokuste vyhnout stresu. Neřešte pracovní záležitosti ani nevyřešené spory, na noc se vyhýbejte i velké fyzické zátěži.
Čtěte také: Spánek a civilizační choroby
Tma a ticho jsou pro usínání nezbytné
Spánková hygiena ovšem není vše. Kromě správných návyků je velmi důležité i vytvoření vhodného prostředí pro spánek. Zatímco v zimě svítí slunce jen zhruba 50 hodin měsíčně, v létě se počet hodin slunečního svitu až zpětinásobuje. Omezit v ložnici světlo je proto podle expertů nutností. Světlo totiž zabraňuje vylučování hormonu melatoninu, který je za dobrý spánek zodpovědný. Melatonin se spouští na základě signálů fotoreceptorů ukrytých v sítnici oka. Pro kvalitní spánek je také důležitá absolutní tma.
„Zatemnit pokoj i v létě lze například pomocí venkovních rolet. Ty totiž dokáží vytvořit až stoprocentní tmu. Významně také snižují hladinu hluku, a to až o 16 dB,“ vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax. Díky vhodnému stínění je tak snadné vytvořit ideální podmínky i během dne. To ocení zejména zaměstnanci, kteří pracují na noční směny. Právě tato skupina lidí je totiž nespavostí nejvíce ohrožena.
Čtěte také: Narkolepsie snižuje kvalitu života
Větrání v létě nepomůže
Dalším faktorem, který je pro kvalitní spánek podstatný, je správná teplota v místnosti. Ta se dle odborníků pohybuje mezi 18 - 20°C. Během tropických letních nocí se ale teplota vzduchu může vyšplhat až na 25°C. Větrání je tak spíše kontraproduktivní, vhodné je proto regulovat teplotu v ložnici již během dne.
„Venkovní rolety a žaluzie lze ovládat pomocí dálkového ovládání nebo centrálního systému. Díky automatizaci je možné si nastavit přesný režim, podle kterého budou žaluzie regulovat průnik slunečních paprsků do interiéru Už během dne tak lze omezit přístup slunečních paprsků do místnosti až o 80 %,“ upřesňuje Lubomír Valenta.