Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Krevní tlak lékař měří nejčastěji rtuťovým tonometrem. Součástí poměrně jednoduchého přístroje je uzavřený sloupec rtuti a manžeta, kterou lékař přikládá na paži nemocného nad loketní jamku. Tlak se měří nejčastěji vsedě, kdy měřená osoba má paži podepřenou ve výši srdce.
Balónkem se nafoukne manžeta a současně se přiloží fonendoskop nad předem nahmatanou tepnu v oblasti loketní jamky. Manžetu lékař nafoukne na vyšší hodnotu, než je předpokládaná hodnota krevního tlaku nemocného.
Jako systolický („horní“) krevní tlak označujeme hodnotu rtuťového sloupce, při které jsou slyšet první ozvy. Vzduch z balónku se vypouští pozvolna tak, aby sloupec rtuti klesal o 2-3 mm/sec. Výšku rtuťového sloupce, při níž ozvy zcela vymizí, je označován za diastolický („dolní“) krevní tlak.
Pacienti si často sami měří krevní tlak pomocí digitálních přístrojů, u kterých je třeba minimálně jednou ročně kontrolovat jejich přesnost. Měření krevního tlaku v domácím prostředí může být užitečné. Ojediněle naměřená vyšší hodnota krevního tlaku ještě není důvodem ke znepokojení.
Přidat nový komentář