Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.
Biofeedback se provádí (po vyšetření a konzultaci s lékařem pracoviště) např. na gastroenterologických pracovištích v Jablonci nad Nisou, v pražském IKEM, v Brně a Hradci Králové. Cílem této jednoduché a levné metody je na základě informace o práci jednotlivých částí pánve naučit pacienta s paradoxními vyprazdňovacími návyky návykům fyziologickým. Metoda využívá jednoduchých přístrojů, které pacientovi danou informaci přinášejí. Léčba probíhá v tzv. seancích, každá trvá asi 30 minut. Později cvičí pacienti s přístrojky doma.
Některým pacientům lze pomoci chirurgicky. U těžkých pacientů s líným střevem lze indikovat odstranění velké části tlustého střeva. Jedná se o výkon spíše výjimečný a indikovaný u důkladně vyšetřených pacientů, kterým nepomáhají ani projímadla ve vysokých dávkách. Sám jsem za posledních 10 let indikoval k této operaci pouze dvě pacientky.
Další možností jsou různé operační zákroky v oblasti konečníku u pacientů se syndromem obstrukce konečníku (rektokéla apod.). Tyto operace korigují anatomické abnormality, které obturují konečník. Operaci indikuje po podrobném vyšetření gastroenterolog nebo proktolog. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit velkou účinnost těchto zákroků, které se často nemusí provádět v celkové narkóze a jsou relativně jednoduché.
Zde tedy vidíme, že organická terminální zácpa se může léčit chirurgicky, zatímco funkční terminální zácpa (anizmus) je jednoznačnou indikací k fyzioterapii. Rozlišení mezi oběma stavy je proto velmi důležité a pomůže při tom defekografie.
Přidat nový komentář