Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Jako všichni nemocní, tak i pacienti s revmatologickým onemocněním jsou vyšetřováni obvyklým způsobem, tj. po anamnéze následuje pečlivé objektivní vyšetření, které je v případě potřeby doplněno o laboratorní a zobrazovací vyšetření a eventuálně další doplňková vyšetření.
Smyslem tohoto postupu je přesnější určení pacientových obtíží, tj. zda jsou:
- Kloubního nebo mimokloubního původu
- Zánětlivé nebo nezánětlivé
- Akutní nebo chronické
- Lokalizované nebo systémové
Rozlišení kloubního a mimokloubního postižení může být někdy obtížné, kloubní otok může být způsoben postižením šlach a burz, apod. Pro zánětlivé postižení kloubu svědčí přítomnost známek zánětu (kloub je oteklý a teplý, případně i začervenalý, což není u chronického zánětu, např. u revmatoidní artritidy). Pro degenerativní postižení (u artrózy) je charakteristické zhrubění (deformace) kloubu. Za akutní jsou považovány projevy, které trvají méně než 6 týdnů, za chronické pak ty, co přetrvávají déle než 6 týdnů.
U mnohých revmatologických onemocněních mohou být přítomny celkové projevy, mezi které patří především: teplota, kožní vyrážka, bolesti svalů, slabost svalů, padání vlasů, hubnutí atd.
V revmatologii používáme celé spektrum laboratorních vyšetření, která slouží ke:
- stanovení diagnózy,
- sledování aktivity choroby, resp. účinnosti léčby,
- předpovědi průběhu onemocnění,
- určování komplikací choroby, respektive léčby.
Mezi standardní zobrazovací vyšetření patří rentgenologické vyšetřovací metody, jako je klasické snímkování postižených kloubů nebo páteře, počítačová tomografie (CT) a denzitometrie, sloužící ke stanovení hustoty kostního minerálu (dg. osteoporózy). V případě nejasné diagnózy můžeme použít ultrazvukové vyšetření (sonografie) ke stanovení výpotku v kloubu či šlachových pochvách nebo magnetickou rezonanci (MRI). Dalším velmi důležitým vyšetřením je vyšetření kloubní tekutiny odebrané ze zánětem postiženého kloubu.
Přidat nový komentář