MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Jak se vyhnout puchýřům a jak je ošetřit v případě vzniku?
- Pokud si pořídíte nové boty, předtím, než vyrazíte na delší procházku nebo dovolenou, je dobré v nich zkusit nějakou dobu chodit i doma, tzv.“rozchodit je“. Budete vědět, kde boty tlačí, kde dřou, kde se zakusují řemínky do nohy. Řešit to lze pak různými způsoby- použijete (jiné) ponožky, jinak obujete boty, změníte styl chůze, případně preventivně podlepíte krizová místa.
- Když už puchýř vznikne (jelikož v místě puchýře je pokožka poškozená), otevírá se zde možnost pro vstup infekce do organismu. Otlak a puchýř se může i zanítit, proto ho vždy ošetřujte čistýma rukama a nikdy ho nestrhávejte. Okolí puchýře můžete omýt vodou, případně mýdlem a lehce osušit.
- Věčná otázka,o které se stále vedou spory je, zda puchýř propichovat či ne. Pokud budete chtít puchýř propíchnout je potřeba to udělat sterilní jehlou. Chcete-li použít jehlu na šití či špendlík, je nutné ho řádně vydezinfikovat např. v čistém alkoholu. Poté puchýř jemně vymáčkněte a vydezinfikujte. Blanku puchýře nestrhávejte.
- K hojení puchýřů je vhodné použít tzv. vlhké hojení pomocí hojivých gelů a hydrokoloidních a hydrogelových náplastí. Tak nevznikne strup a puchýř se bude hojit rychleji.
- Pokud začne být okolí puchýře zarudlé, nateklé, bolestivé, bude z něj vytékat hnis, případně se přidá zimnice nebo horečka, došlo nejspíše k infekci. V případě, že by stav nelepšil, doporučuji vyhledat lékaře.
- Pokud by se Vám utvořila jizva po zahojení popáleniny, vyzkoušejte Rejuvasil nebo Scar Esthetique, které pomáhají regeneraci a Vaši jizvu pomohou učinit méně nápadnou a viditelnou.
Zdroj: Lékárna.cz