Pojďme si představit obory, které spojují péči o duši i tělo. Můžeme jim také říkat alternativní.
Dobrá rada, ale problém je v tom, že chlap dobrovolně nikam neůjde, to raději zemře.
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 38643x )
„Čtyřicítka je věkem životního poledne, vrcholem kopce, na jehož úpatí se začíná zřetelně rýsovat silueta krematoria...“, tak charakterizoval krizi středního věku zakladatel analytické psychologie, švýcarský lékař, Karl Gustav Jung. Zajímavé přitom je, že věk řeší spíš muži.
Někteří psychologové považují střední věk za období, kdy se růst mění ve stárnutí. Český psychiatr MUDr. Petr Hrubeš s oblibou tvrdí, že po čtyřicítce začíná život na dobu určitou. Již zmínění Karl Gustav Jung v ní vidí vrchol kopce, za kterým už se v dálce rýsuje krematorium, ale hned také dodává: „Cílem zrání je nalézt smysl a potěšení v oné nadcházející poklidné části dne, prozářené sytými paprsky zapadajícího slunce, v tom uvolněném sestupujícím tempu.“ Vyplývá z toho jediné - člověk ve středním věku by se měl naučit vnímat to, co doposud prožil jako odrazový můstek k tomu, co ještě prožít může. Nebrat čtyřicítku jako bránu smrti, ale jako otevřenou bránu do "druhého" života, který může být stejně zajímavý a vzrušující, než byl ten první...
Fakt, že krize středního věku není mýtus, ověřili britští ekonomové studií, kterou prováděli v 71 zemích celého světa. Zjistili, že „křivka štěstí“ má tvar „U“. To znamená, že ve dvaceti jsou lidé plni optimizmu, radostných plánů do života, intenzivně prožívají pocit vlastní výlučnosti a štěstí. Tyto pocity klesají a v průměru kolem 45. roku se dostávají na „celoživotní minimum“ (v USA v 44,5 v Evropě v 47 letech). Tento jev je podle britských vědců nezávislý na sociálním postavení, majetku, rodinném stavu či pohlaví. Podle americké psycholožky Susan Nolen-Hoeksema si lidé kolem čtyřicátého roku uvědomují, že je dosažené úspěchy netěší tak, jak si od nich slibovali, respektive že nestihnou dosáhnout všeho, co si předsevzali. Uvědomují si, že život je konečný, mnohé bolestně zasáhne úmrtí rodičů, nebo dokonce vrstevníků. Britští autoři výše citované studie však na základě svých poznatků předpovídají lidem přece jen optimistickou perspektivu: „Po padesátce se křivka zvedá a po šedesátce lidé opět prožívají šťastné období.“
Český pedopsychiatr, prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc., mimo jiné i jeden z autorů knihy o krizi středního věku, vysvětluje, jak a proč se může projevit:„Připustit si, že procházíme obdobím, kdy nás dosažení toho, po čem jsme toužili, neuspokojuje, či dokonce fakt, že místo období očekávané stability čelíme krizi, je pro řadu lidí destruktivní. Podvědomé obranné mechanismy zpravidla nedovolují podívat se pravdě do očí. Často se tak zdánlivě potýkáme s nejrůznějšími typy potíží, úzkostmi, depresí či vztahovými problémy, za kterými však stojí společný „nepřítel“ – záludně se schovávající krize středních let.“
„Neexistuje univerzální optimální řešení a všechna tři možná řešení jsou rovnocenná. Záleží na našem temperamentu, schopnostech, motivaci, nezdolnosti a životních zkušenostech, jakou cestu si vybereme,“ říká MUDr.Hrdlička.
Čtěte také: Smích je lék proti rýmě, bolestem i rakovině
Psychiatr MUDr. Petr Hrubeš shrnuje krizi středního věku takto:
Alternativní léčba: Hloh se v lidovém léčitelství doporučuje i jako prostředek pro uklidnění nervů, takže ho můžete vyzkoušet jako přírodní antidepresiva.
Čtěte také: Když nemáte proč, smějte se pro zdraví
Pociťujete na sobě krizi středního věku? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Myslím, že ženská tu krizi prožívá taky. V mém případě po 40tce, když se přidaly zdravotní potíže s páteřními ploténkami..Připadám si momentálně stará a k ničemu. Stále sportuji a hýbu se, ale ty plotýnky mě čím dál častěji omezujou. K tomu se přidal strach z civilizačních nemocí, proto se teď snažím změnit životosprávu.
Přidat nový komentář