Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Nejvíce pacientů v nemocnici pobývá s nádory trávící soustavy, nejčastěji tlustého střeva. Hned po nich následují nádory dýchacího ústrojí a kůže. Je tedy evidentní, že si lidé s varováními lékařů příliš hlavu nedělají. „Je velká škoda, že lidé problém nádorových onemocnění ignorují a dělají pro jejich prevenci tak málo. Přitom preventivní prohlídky, pravidelný pohyb a omezení alkoholu, cigaret a nezdravé stravy mohou pravděpodobnost vypuknutí zhoubného bujení zásadně snížit,“ komentuje tuto skutečnost Doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice.
Úmrtnost klesá díky novým lékům
Přestože pacientů neubývá, daří se jich lékařům vyléčit stále více, případně jim umožnit delší dožití. Pomáhají jim v tom nejen bohatší zkušenosti v boji s onkologickými chorobami, ale především nová léčiva, která přinášejí farmaceutické firmy. Pro ty je boj s nádorovými onemocněními obvykle priorita číslo jedna. Dle údajů Americké asociace inovativních farmaceutických firem se v současnosti nachází v jejich laboratořích téměř 1 000 přípravků zaměřených proti nádorovým chorobám.
Díky společnému úsilí lékařů a výzkumných týmů výrobců léků se tak v současnosti daří vyléčit polovinu všech pacientů, přičemž u některých diagnóz je úspěšnost ještě vyšší. Snížení úmrtnosti napomáhá i biologická léčba. Při této individualizované terapii se lék podává jen těm pacientům, u nichž se na základě analýzy nádoru předpokládá vyšší účinnost právě biologické léčby. Největší výhodou biologické léčby je skutečnost, že ničí pouze ty „špatné“ buňky, nikoli okolní zdravou tkáň. Je ale nákladnější než tradiční metody.
„Jednotlivé nádory se od sebe mohou velmi lišit. Nové metody léčby ale dokážou řadě pacientů i s chorobou v pozdějším stádiu prodloužit život o několik měsíců či let. Stále ale platí, že je klíčové nemoc zachytit včas. Řada lidí totiž dělá dvě základní chyby. Na prohlídku nepřijdou buď proto, že se bojí potenciální diagnózy, nebo žijí v domnění, že jich se tento problém netýká. Jenže když se nádor zachytí včas, dá se často zcela odstranit,“ dodává docent Büchler.
Pět orgánů v ohrožení
Nejčastěji jsou rakovinou postiženy tyto orgány:
- 1. Trávicí soustava (nejčastěji tlusté střevo, žaludek, konečník) – 34 387 případů
- 2. Dýchací ústrojí (nejčastěji průdušnice, průdušky, plíce) – 11 638 případů
- 3. Ženské pohlavní orgány (nejčastěji děložní hrdlo) – 10 247 případů
- 4. Mužské pohlavní orgány (nejčastěji prostata) – 10 167 případů
- 5. Prsa (týká se především žen) – 9 938 případů
- Zdroj: ÚZIS ČR, 2012 (data za rok 2011)
Přečtěte si také
Nemocní s rakovinou sází pří léčbě i na přírodní léky – aloe vera, kombuchu nebo koenzym Q10. Zda je to dobrá volba se dozvíte v článku Lékaři vzkazují: Tohle vám opravdu pomůže při léčbě rakoviny. Odborníci se také shodukjí, že lék, který vymýtí rakovinu, je ještě v nedohlednu - více čtěte zde.
Rada na závěr
V souvislosti s rizikem rakoviny nepodceňujte jídlo, které jíte - přečtěte si článek o plísních.
Chodíte na preventivní prohlídky? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář