Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Jak přežít noční směnu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5214x )

Není žádnou novinkou, že práce na směny neprospívá našemu zdraví ani psychice, zvláště pokud nám zaměstnavatel plánuje směny bez ohledu na naše potřeby, ať už fyzické, nebo sociální. Největší zátěž představují pro organismus noční směny, které výrazně narušují přirozený biorytmus lidského těla. Existují však způsoby, jak své tělo na práci v nočních hodinách optimálně připravit a tyto následky zmírnit.

Dobrá rada
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

1. Jezte s mírou!

Jídlo na noční směně by mělo být především lehké a zdravé. Ideální je, pokud si ho připravíte doma a vezmete s sebou do práce. Mnoho lidí se během nočních směn musí vyrovnat s nedostatkem spánku. Spánkový deficit narušuje rovnováhu hormonů, což způsobuje zvýšenou chuť k jídlu, a to bohužel zejména na nezdravé potraviny s velkým obsahem tuků, cukrů a soli. Takové jídlo je během noci hůře stravitelné, proto mají noční pracovníci mírně zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu.  Snažte se proto odolat nutkání k mlsání co nejvíce a pro všechny případy sebou raději na směnu noste zdravé a lehké občerstvení. Vyvarujte se kofeinu a sladkostí, energii a pozornost můžete pozitivně ovlivnit i pomocí vhodně zvoleného zdravého jídla, a ještě si pochutnáte. Skvělými pomocníky jsou v tomto případě proteiny, které vás nabudí. Najdete je například v oříšcích.

2. Buďte v pohybu!

Snažte se být v neustálém pohybu, i když je velmi lákavé si sednout. Zůstanete-li fyzicky čilí, nepodlehnete únavě tak rychle. Jestli jste pro nepřetržitý pohyb příliš unavení, mluvte. Mluvení vám pomůže zůstat aktivní. Pokud to vaše práce dovoluje, povídejte si s kolegy, nebo diskutujte s klienty. Trávíte-li čas na noční směně sami, zapněte si rádio, které bude udržovat vaši pozornost.

3. Zapněte světla!

Dobře osvětlené pracoviště zabrání narůstající únavě. V tmavém prostoru vytváří mozek hormon melatonin, který lidský organismus uspává. Přítomnost modravého světla (ze slunečního světla nebo z umělého světla, televize či monitoru) produkci melatoninu zabraňuje. Ale pozor, pokud se expozice světla sníží, přirozená produkce melatoninu začne znovu. Během noční směny se proto ujistěte, že máte dostatek světla.

4. Vyhněte se kofeinu!

Rozhodně se vyvarujte pití kávy tři až čtyři hodiny před spaním. Kofein způsobuje kratší dobu spánku i jeho horší kvalitu. To vám moc nepomůže, pokud máte za sebou několik nočních směn. Pečlivě také sledujte, co jíte a pijete. Kofein je totiž v mnoha produktech, včetně zeleného a černého čaje, a dokonce i v čokoládovém mléku.

5. Schrupněte si!

Pokud to vaše profese umožňuje, snažte se využít volné chvilky na směně ke krátkému zdřímnutí. Průzkum prokázal, že i krátký půlhodinový odpočinek může zabránit hormonálnímu narušení způsobeného nedostatkem spánku a povzbudí váš imunitní systém. Mějte však během noční směny na paměti, že po probuzení trvá až patnáct minut, než budete opět v plné v pohotovosti. 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

84%
16%
Zatím hlasovalo 64 lidí

Mohlo by vás zajímat

Proč jíst ořechy a v jakém množství?

Mezi tradiční symboly Vánoc patří ořechy. Používají se nejen jako součást cukroví, přírodní dekorace vánočního stolu, ale i jako zdravé mlsání. Mnoho lidí se snaží ořechům vyhýbat kvůli vysokému obsahu tuků, přesto je jejich přínos větší než zápory. Ořechy jsou prospěšné pro zdraví člověka, a neměly by proto chybět ani v běžném jídelníčku.

Zažívací potíže o Vánocích. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni!

Zatímco se během roku dokážeme stravovat jakž takž umírněně, o Vánočních svátcích jíme nezdravé jídlo od rána do večera. Kombinace množství cukroví, smažených jídel, chlebíčků a alkoholu nestíhá tělo zpracovávat, z čehož vznikají nejrůznější zažívací potíže, třeba nadýmání, pálení žáhy, zácpa, průjem nebo potíže se žlučníkem.

Krásné Vánoce a pevné zdraví vám přeje Ordinace.cz

Tak opět po roce jsou tady Vánoce - svátky klidu, míru a pohody.

Ostropestřec mariánský - přispívá k ochraně a očistě jater a podporuje trávení

Ostropestřec mariánský je statná bodlákovitá rostlina s červenofialovými květy a tuhými bíle skvrnitými ostnitými listy z jehož semen se získává extrakt silymarin. Silymarin má řadu příznivých účinků, zejména však na správnou funkci jater.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce