Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.
Jak se projevuje
Typické jsou náhlé bolesti břicha, které Vás probudí uprostřed noci. Je Vám špatně, na zvracení, cítíte se malátní, máte zvýšenou teplotu a zrychlený tep Bolest břicha se postupně přesouvá od pupku do pravého podbřišku. Břicho je citlivé na dotek.
Postupně se bolest rozšiřuje na celé břicho. Hledáte úlevou polohu. Břišní stěna je napjatá. Bolest Vám působí i pokud jen chcete ležet rovně. Může se objevit i menší průjem. Častější je ale nevolnost a zvracení.
Typickým a důležitým varovným příznakem je bolestivé píchnutí po náhlém uvolnění tlaku prstů v místě největších bolestí. Tento příznak je známkou dráždění břišní stěny, tedy pokročilosti zánětu. Pokud na sobě zjistíte tento příznak, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, další průběh může být dramatický!
Pokud máte spíše pobolívání v pravém podbřišku, bolesti jsou dlouhodobé a nevýrazné, může se jednat o tzv. chronický zánět slepého střeva. Často mu předcházejí ataky akutního (náhlého) onemocnění, kvůli kterému jste leželi v nemocnici před několika lety, kdy Vám tzv. “slepák rozehnali“.
Kromě typického náhlého záchvatu může zánět slepého střeva probíhat v mnoha jiných variacích a napodobovat jiná onemocnění břicha. Bolest břicha patří proto vždy do péče lékaře!