Lepek způsobuje problémy především ve střevě a z toho vyplývají trávící problémy, které ale nejsou specifické.
Už první pohled na člověka o mnohém vypovídá. Typické celiatické vzezření zahrnuje světlé jemné vlasy, které po dlouhém skrytém strádání mohou být už i šedivé, bledou kůži, pihy, temné kruhy pod očima a vyduté bříško u dětí. Na krku, loktech, kolenech, zádech i jinde je častý výsev svědivých pupínků – tzv.
herpetiformní dermatitída. Pohled do zrcadla, únava a trávící těžkosti by měli stačit s nasměrování pozornosti k celiakii.
Jak se celiakie projevuje?
Prvotní místo ataku lepku, neboli glutenu je tenké střevo a z toho vyplývají trávící těžkosti, které ale nejsou nijak specifické a projevují se:
- průjmem nebo naopak zácpou
- bolestí břicha
- úpornou plynatostí
- vydutým bříškem u dětí
Ve střevních klcích přebývá kromě jiných enzymů i enzym laktáza, který štěpí mléčný cukr laktózu. Laktáza je jakýmsi indikátorem, jestli je ve střevě všechno v pořádku, protože je velmi citlivá a v případě zánětu, nebo invaze bakterií mizí jako první. Proto většina celiatiků trpí i nesnášenlivostí čerstvého mléka. Kvašené mléčné produkty jako jogurty, zakysaná smetana, nebo podmáslí mají mléčný cukr z větší části spotřebovaný bakteriemi v procesu kvašení a tak jsou snášeny podstatně lépe.
Ostatní příznaky už plynou ze špatného vstřebávání živin, vitamínů a minerálů zdevastovanými střevními klky.
Anémie z nedostatku železa se pozná celkem lehce, když víme, na co se soustředit. Když dítě využije každou možnost ke kousání a hltání kostek ledu, není nutné se na něj zlobit. Spíš bychom si měli uvědomit, že může jít o příznak nedostatku železa. Železo sehrává v červených krvinkách roli při přenášení kyslíku. Při jeho nedostatku se tedy tkáně dusí. Dásně, rty i všechny sliznice jsou bledé, namodralá je nejenom oční duhovka, ale i její okolí. Nastupuje únava, ospalost.
Nedostatek vápníku vede k osteoporóze – úbytku kostní hmoty, ztrátě zubní skloviny. Vápník je velmi důležitý i ve svalech, srdečný sval nevyjímaje. Tělesné strádání se může projevit poruchami srdečního rytmu, svalovou bolestí nebo zvýšenou nervosvalovou dráždivostí s tendencí ke křečím.
Kůže často odráží problémy uvnitř těla. U celiakie to platí dvounásobně. Kromě toho, že je kůže bledá a suchá, časté je i její pálení, svědění, chronická kopřivka a otoky.
Psychické potíže jsou nevyhnutelné. Když organismu chybí kyslík a základní živiny, svědí ho kůže a má průjem, nemůže mysl pracovat normálně. Poruchy koncentrace, mrzutost a podrážděnost mohou nesprávně nasměrovat člověka k psychologovi nebo psychiatrovi namísto ke gastroenterologovi.
Jak zjistit, že jde o celiakii?
Rozhodně ne samodiagnózou a nasazením bezlepkové diety, po které mohou na různě dlouhou dobu vymizet „důkazy“ v podobě protilátek v krvi.
Samotný vyšetřovací postup je vícestupňový a zahrnuje kromě vyšetření protilátek v krvi také endoskopické vyšetření, které umožňuje podívat se na sliznici žaludku a začátek tenkého střeva. Při něm se provádí i odběr malinkého kousku tkáně na mikroskopické vyšetření.
Přidat nový komentář