Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Kousnutí psem by mělo být ošetřeno stejně jako každé jiné krvavé poranění, tj. desinfikováno a pokud došlo ke zhmoždění tkání, tak i chirurgicky vyčištěno a sterilně kryto. Psi velmi rádi hrabou v půdě, takže při pokousání by měl být poraněný přeočkován proti tetanu.
Zvláštní kapitolou je riziko přenosu vztekliny: každý pes musí být jednou ročně proti vzteklině očkován a majitel to musí být schopen doložit očkovacím průkazem psa. Pokud je pes neznámý a pokud se choval divně (to neznamená vždycky "agresivně"), pak je riziko větší. V každém případě nejistoty je nutno vyhledat praktického lékaře, příp. chirurgii a zvážit vakcinaci proti vzteklině - včas podaná vakcína (jedná se však o dosti složitou a nepříjemnou proceduru) odvrátí propuknutí vztekliny, která je jinak 100% smrtelná. Vzteklinu nejspíše přenášejí lišky, ty se však u nás pravidelně očkují. V současné době však je vzteklina spíše na ústupu - podle údajů veterinární správy byla v 1. pololetí 2001 vzteklina byla diagnostikována celkem ve 28 případech. Nejvyšší výskyt byl u lišek (22 případů) a dále u kuny (1), srnce (1), jezevce (1), tchoře (1) a kočky (2). Žádný výskyt nebyl registrován u psa.
Přidat nový komentář