Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Zkušenější alergici již s sebou do přírody nosí "první pomoc" v podobě dávky adrenalinu, který si aplikují - i tak by ale měli skončit v rukou lékaře.
Pokud v kůži zůstalo žihadlo, je třeba ho vyndat pomocí čistého nože, jehly, nebo se ho pokusit vyškrábnou nehtem. Neměla by se používat pinzeta, žihadlo by se nemělo vytahovat prsty - hrozí, že se do rány vylije jed, který zatím v žihadle zůstal. Celou oblast můžeme omýt vodou a mýdlem. Velmi příjemně působí tekutý pudr (případně s mentolem), chladivý gel s antihistaminikem (například Fenistil gel) nebo gel s dezinfekční látkou (Tantum gel).
Pravděpodobně nic z toho po ruce nemáme. Proto pálivou bolest po žihadle zmírníme plátkem cibule, který na ránu přiložíme, nebo čerstvě vymačkanou šťávou z měsíčku lékařského. Pokud najdeme eukalyptový olej, stačí 5 kapek do šálku vody a takto upravenou vodou potřeme postižené místo.
Podrobné informace o alergii najdete v tomto článku, ale pokud by vás zajímalo, jaké nemoci může přenést hmyz svým štípnutím, čtěte zde.