Stačí se v posledních dnech rozhlédnout kolem sebe. Lidí, kteří bez kapesníku nedají ani ránu, přibývá.
Zdravá strava je základ
Pro správné fungování imunitního systému můžeme udělat mnohé pomocí stravy. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Důležité jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako jsou luštěniny, raby, maso, vejce. Dále je vhodné omezit přísun soli a cukrů v potravinách, alkoholické nápoje konzumovat umírněně a nezapomínat na pitný režim, kdy je lepší upřednostnit neslazené nápoje.
V pitném režimu by naopak neměly chybět bylinné čaje, které působí blahodárně na naše zdraví. Bylinkové čaje je dobré střídat. Můžete si je koupit, nebo je nasbírejte v přírodě a usušte. Nezapomeňte, že bylinky po 1. roce od utržení nemají potřebné účinky, proto udělejte inventuru svých zásob a pijte jen ty kvalitní a čerstvé. Pro pozdimní období můžeme zařadit do svých bylinných rituálů: heřmánek, lípu, bez černý, sléz, meduňku a mnoho dalších.
V hlavní roli probiotika
80 % imunity se nachází v našich střevech. Pro správnou funkci našeho ochranného imunitního štítu je dobré nezapomínat pečovat o střevní mikroflóru a pravidelně doplňovat prospěšné bakterie, které najdeme v jogurtech, kefíru, kvašené zelenině - nakládané zelí, pickles, chlebovém kvásku a v kvalitních doplňcích stravy.
Vitamíny a doplňky stravy pro posílení organismu
Imunitu můžete posílit vitamíny, ale i přírodními přípravky. Každému vyhovuje něco jiného, výběr je tedy na vás.
- Vitamín C: Jeden z nejznámějších vitamínů, který podporuje imunitní systém, je vitamín C. najdete ho v šípcích, drobném bobulovitém ovoci jako rybíz, ostružiny, maliny, jahody, rakytník, dále v kiwi, pomerančích, citrónech a zelenině jako paprika, zelí, brokolice atd.
- Vitamín D – získáme pravidelným pobytem na slunci, z ořechů, ryb, mléka a másla, v potravních doplňcích si vybírejme ty s obsahem D3 cholekalciferolu, který je tělem snadlo vstřebatelný.
- Zinek - je snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. Lékárna.cz nabízí zinek v tabletách samostatně nebo ještě v kombinaci s dalším prvkem.
- Rakytník - je bohatým zdrojem vitamínu C v jeho přirozené a tělem dobře vstřebatelní formě.
- Goji (kustovnice čínská) obsahuje velké množství vitamínů a prospěšných látek.
- Ženšen - pomáhá zachovat optimální výkonnost, fyzickou a duševní pohodu Echinacea - podporuje obranyschopnost organismu, působí jako antioxidant a prospívá nejen našemu dýchacímu systému, ale i močovým cestám.
- Vitální houby - mezi vitální houby patří reishi, cordyceps, hlíva a shitake. Houby obsahují polysacharidové látky tzv. beta glukany, které účinně podporují naši přirozenou obranyschopnost a chrání nás tak před vnějšími patogeny.
- Kolostrum - je unikátní tekutina podobná mléku produkovaná savčími samicemi po porodu mláděte. Kolostrum je plné biologicky prospěšných látek - imuniglobulinů, růstových faktorů, vitamínů, minerálů a dalších a je vhodné i pro děti. Na trhu je k dostání kozí, kraví a další.
Bez detoxikace to nepůjde
Pokud z těla odplavíte veškeré toxiny, bakterie a viry mají menší šanci vás ohrozit. Nahromaděné škodlivé látky totiž imunitu oslabují. Detoxikace organismu je tak prospěšná nejen na jaře, ale i na podzim, kdy je vhodné ji doplnit pitím bylinných čajů, například z ostropestřce mariánského nebo z přesličky polní. Následně je pak vhodné organismus podpořit přípravky pro posílení imunity.
Velký výběr těchto potravinových doplňků na podporu detoxikace organismu nyní snadno a rychle najdete i na Lékárna.cz.
Najděte si čas na pohyb
Jedním z nejlepších způsobů, jak posílit imunitní systém, je pravidelný pohyb. I v zimě si vyhraďte čas na procházku, protažení v tělocvičně nebo si jděte zaběhat. Najděte si 2x týdně čas na jakýkoliv pohyb, který vás bude bavit. Uvidíte, že se kromě zdraví zlepší i vaše duševní pohoda. Já se dlouhodobě věnuji běhu - dobíjí mou energii a krásně si při něm vyčistím hlavu od všech denních starostí. Vřele doporučuji!
Relaxujte
Psychika se velkou měrou podílí na obranyschopnosti našeho organismu proti atakům virů a bakterií. Když budete duševně vyčerpaní, nepomohou vám ani zázračné superpotraviny a vitamíny. Myslete proto na sebe, abyste se cítili příjemně. Dělejte to, co vám přináší radost, mluvte s přáteli, čtěte, poslechněte si oblíbenou hudbu, zkrátka - relaxujte!
Otužujte se
Pravidelný pohyb v nižších teplotách stimuluje naší imunitu a zvyšuje odolnost těla v boji s vnějšími patogeny. Na chlad si zvykejme postupně, není příjemné začít radikálně. Můžeme zařadit na konci své sprchy fázi se studenou vodou, zpočátku na chvíli a jen na určitou část těla, např. pouze nohy. Další den pokračujte a ochlazování prodlužujte. V místnosti, kde spíte, snižte teplotu a raději se přikryjte peřinou. Pohybujte se co nejvíce venku a přivykejte okolním teplotám i při pravidelných procházkách.
Dobře se vyspěte
Dostatek klidného, ničím nerušeného a kvalitního spánku pomáhá posílit organismus proti vnějším vlivům. Ideálně byste měli spát 6 - 8 hodin. Aby se vám lépe usínalo, před spaním pořádně vyvětrejte a místnost, ve které spíte nepřetápějte - ideální teplota na spaní je 16-18°C. Do ložnice nepatří mobily, tablety ani notebooky, jejichž modré světlo procesu usínání nesvědčí a může ovlivnit přirozený biorytmus těla. Raději si přečtěte pár stránek oblíbené knížky.
Pokud si přesto nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte naše lékárníky v online poradně - milerádi vám poradí!