Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.
Bohužel se to nestává jen dospělým, ale i dětem, jejichž organismus není ještě schopen alkohol odbourávat jako u dospělých. Pokud je opilý v bezvědomí, hrozí, že člověk začne zvracet a vdechne obsah žaludku a udusí se. Proto zkontrolujte základní životní funkce pacienta – vědomí a dýchání. Pokud pacient nereaguje na oslovení ani na drobný bolestivý dotyk, ale dýchá, uložíme jej do stabilizované polohy a zavoláme linku 155 (zvláště pokud se jedná o nezletilého).
Stabilizovaná poloha: ležícímu pacientovi položte ruku do svícnu. Přiklekněte k němu, uchopte protější ruku a nohu pokrčenou v koleni a překulte pacienta směrem na sebe. Pacient tedy leží na boku. Vrchní rukou mu podložte hlavu a hlavu zakloňte. Pokud by pacient začal zvracet, díky podložené a zakloněné hlavě nedojde k udušení. Zůstaňte s postiženým a kontrolujte stav dýchání. Při jakékoliv změně, zhoršení dýchání nebo pokud je člověk cyanotický (modrý) nebo chrčí, polože jej na záda a zahajte resuscitaci. Vše potřebné o oživování najdete i v tomto článku.