Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Jak pomoci opilému, který nereaguje

( Nina Šeblová | přečteno: 19051x )

Po požití příliš velkého množství alkoholu někdy dochází k tomu, že člověk upadne do bezvědomí.

Dobrá rada
shutterstock.com

Bohužel se to nestává jen dospělým, ale i dětem, jejichž organismus není ještě schopen alkohol odbourávat jako u dospělých. Pokud je opilý v bezvědomí, hrozí, že člověk začne zvracet a vdechne obsah žaludku a udusí se. Proto zkontrolujte základní životní funkce pacienta – vědomí a dýchání. Pokud pacient nereaguje na oslovení ani na drobný bolestivý dotyk, ale dýchá, uložíme jej do stabilizované polohy a zavoláme linku 155 (zvláště pokud se jedná o nezletilého).

Stabilizovaná poloha: ležícímu pacientovi položte ruku do svícnu. Přiklekněte k němu, uchopte protější ruku a nohu pokrčenou v koleni a překulte pacienta směrem na sebe. Pacient tedy leží na boku. Vrchní rukou mu podložte hlavu a hlavu zakloňte. Pokud by pacient začal zvracet, díky podložené a zakloněné hlavě nedojde k udušení. Zůstaňte s postiženým a kontrolujte stav dýchání. Při jakékoliv změně, zhoršení dýchání nebo pokud je člověk cyanotický (modrý) nebo chrčí, polože jej na záda a zahajte resuscitaci. Vše potřebné o oživování najdete i v tomto článku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Jíte vejce každý den?

%
100%
Zatím hlasovalo 3 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zánět dásní: Proč je důležité ho léčit?

Zánět dásní (gingivitida) patří mezi nejčastější onemocnění ústní dutiny. Přestože postihuje většinu populace, velká část postižených o něm ani neví, protože v chronické formě bolí pouze zřídka. A ač je zejména v počátečním stádiu poměrně snadno léčitelný, či mu dokonce lze zcela předejít správnou ústní hygienou, pokud se zanedbá, jeho důsledky mohou být fatální.

Syndrom dráždivého tračníku: Možná se týká i vás!

Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.

Antikoncepce pro novopečené maminky

Mnoho žen se domnívá, že kojení je dostatečnou ochranou, ale pravda je taková, že ovulace může přijít dříve, než se nadějete. Jak tedy vybrat bezpečnou a šetrnou metodu ochrany, která nebude mít vliv na mateřské mléko a bude vám vyhovovat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce