Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
U zdravého člověka jsou ledviny dvě, jsou uloženy v bederní oblasti, svým tvarem připomínají fazole o velikosti 12 × 6 × 3 cm a hmotnosti 150 g a skládají se z kůry a dřeně, která je tvořena 8–18 pyramidami.
Jak fungují ledviny?
Funkční jednotkou ledviny je nefron,, který má dvě části – glomerulus a tubulus. V glomerulech se krev profiltruje a vzniká filtrát, který obsahuje vodu, ionty, močovinu, kreatinin, glukózu, aminokyseliny a jiné látky. Ve zdravých ledvinách se ho vytvoří za den 173 litrů a je dále v tubulech zpracováván. Znamená to, že buď vrací se zpět do organizmu důležité látky (ionty, voda, glukóza, aminokyselin aj.) anebo se vyloučí ty látky, kterých se organismus potřebuje zbavit (např. močoviny, aj.). Výsledkem této činnosti je vznik 1–2 l moči. Do organismu se tedy vrátí 99 % filtrátu. Tubulární buňky fungují jako »kontrola« a udržují stálost vnitřního prostředí.
V samotných ledvinách se tvoří i důležité látky např.erytropoetin, který řídí produkci červených krvinek (erytrocytů) v kostní dřeni nebo renin, který ovlivňuje výši krevního tlaku, vzniká v nich i účinná forma vitaminu D. V ledvinách jsou také receptory pro hormony, které řídí hospodaření s vodou a minerály.
Čtěte také: Onemocnění ledvin – mnohdy zbytečná a vážná
Zánět ledvin
Rozlišujeme akutní a chronický zánět ledvin. Akutní zánět ledvin má řadu nepříjemných projevů a je provázen často obtížně snesitelnou bolestí. Chronický zánět ledvin má mírnější projevy a může se stát, že si ho pacient či pacientka ani nevšimne. Věnujte proto pozornost už prvním obtížím při močení, nejlepší je podchytit onemocnění hned v počátku. Neléčený zánět ledvin může vést k selhání ledvin a je také jednou z hlavních příčin chronické ledvinové nedostatečnosti, která při postižení obou ledvin vede k nutnosti náhrady funkce ledvin dialýzou.
Jaké jsou příčiny zánětu ledvin
Nejčastějším původcem zánětu ledvin je bakterie E.coli, která se přirozeně se vyskytuje v tlustém střevě. Dostane-li se do močových cest a povede-li se jí zde rozmnožit, iniciuje zánětlivé procesy. Živnou půdou pro množení bakterií je nejčastěji moč, která kvůli nějakému omezení v močových cestách neopouští tělo. K poruchám odtoku moči a následným zánětům může docházet u močových kamenů, snížené vyprazdňovací funkce močového měchýře, nádorových onemocněních močových cest či u tzv. podkovovité ledviny, tedy stavu, kdy jsou obě ledviny od narození srostlé v jeden útvar.
Záněty ledvin jsou více ohroženy ženy, protože mají krátkou močovou trubici a pro bakterie je tedy snazší dostat se směrem nahoru až do ledvin. Zároveň se u žen ve vyústění močové trubice nachází v těsné blízkosti pochvy a análního otvoru, tedy míst s hojnou přítomností bakterií. U těhotných žen se k rizikovým faktorům vzniku infekce ledvin přidává městnání moči způsobené tlakem plodu na močový měchýř.
Častější záněty ledvin se objevují u diabetiků prvního i druhého typu. Cukrovka je obecně spojená se sníženou funkcí imunitního systému a náchylností k infekcím.
Rizikovým faktorem vzniku infekce ledvin je i tzv. vezikouretální reflux, tedy porucha, při níž se určitá část moči, která je přítomna v močovém měchýři, občas vrací zpět do močovodů. Tato porucha se nejčastěji objevuje u dětí a může být příčinou opakovaných zánětů ledvin.
Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat
Příznaky zánětu ledvin
Zánět ledvin (pyelonefritida) se může ohlásit celou škálou zdravotních obtíží. Obvykle mezi ně patří:
- zvýšená únava,
- zvýšená teplota až horečka,
- obtíže při močení (časté močení, někdy provázené bolestí či pálením)
- a nepříjemná tupá bolest ve spodní části zad.
Moč člověka postiženého zánětem ledvin mívá zakalený vzhled a často nepříjemně zapáchá. Může se v ní objevit krev či hnis.
Chronický zánět vzniká z akutní formy, která nebyla během tří měsíců vyléčena a recidivuje. Postupně dochází ke snižování funkce ledvin, vzniká hypertenze a rozvrat vnitřního prostředí. Projevy nejsou charakteristické – únava, bledost, nechutenství, bolesti hlavy, sklony k infekci, pomočování (nové pomočování po suché pauze). Akutní vzplanutí se projeví horečkou, zhoršením nálezů v moči, hypertenzí, rozvratem vnitřního prostředí, objeví se známky selhání ledvin (zvýšené močení a pití, snížená schopnost koncentrace).
Čtěte také: Trápí vás časté močení? Příčinou může být zánět, těhotenství nebo zvětšená prostata
Kdy vyhledat lékaře
Průběh akutního zánětu ledvin je tak nepříjemý, že přivede k lékaři asi každého, koho postihne. Lékaře je ale vhodné vyhledat i ve chvíli, kdy zažíváte v oblasti močových cest mírnější obtíže, například slabší bolest při močení. Návštěvu lékaře rozhodně neoddalujte v případě, že se v moči objeví krev nebo jiné složky, které do ní zjevně nepatří. Rozbor moči vám provede váš praktický lékař, u žen i gynekolog. Objednat se také můžete rovnou k urologovi.
Čtěte také: Onemocnění ledvin u dětí nemusí provázet žádné typické příznaky
Diagnostika zánětu ledvin a následná léčba
Při podezření na zánět ledvin se provádí rozbor vzorku moči. Zánět by se ve vzorku projevil přítomností bakterií, bílkoviny a bílých krvinek. Mikrobiologické vyšetření určí druh bakterie. Podle výsledku testu vám lékař předepíše vhodná antibiotika. V některých případech i lék na snížení teploty a léky na tlumení bolesti. Během léčby je důležité zvýšit příjem tekutin a dodržovat klidový režim. U těžších případů a případů opakovaných infekcí bývá někdy nutná hospitalizace.
Zánět ledvin v těhotenství
Akutní zánět ledvin bývá v těhotenství spíše výjimečný, častější je chronická forma. Ta má v těhotenství dobrou prognózu, pokud se projevuje jen jedním symptomem – bílkovinou v moči. Kombinuje-li se však s hypertenzí – vysokým krevním tlakem, zejména před 28. týdnem gravidity, je nepříznivá prognóza pro plod: značná část plodů odumře v děloze, přežívající se rodí předčasně a jsou hypotrofické. U 70 % těhotných s chronickým zánětem ledvin se vyvíjí pozdní gestóza.
V těhotenství proto opravdu neriskujte a k lékaři vyrazte již při prvních potížích s močením. Záněty močového měchýře nejsou v těhotenství nijak neobvyklé, řešte je včas.
Čtěte také: Bílkovina v moči (proteinurie)
Prevence zánětu ledvin
Jako prevence proti onemocnění se doporučuje pravidelný pitný režim k zajištění pravidelného močení, a tedy k očišťování močových cest, důkladná hygiena v intimních partiích a posilování imunity. Dále se vyvarujte se prochladnutí, nepřecházejte infekce, ale snažte se je vždy doléčit. Při potížích s močením ihned vyhledejte lékaře, aby případná infekce mohla být okamžitě léčena.