MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Než půjdete do tetovacího salónu
V první řadě je důležité vybrat si kvalitní tetovací studio. Běžte jedině k licencovanému tatérovi. Samotné studio by mělo být v pěkném čistém prostředí. Tatér nebo tatéři by měli pracovat v rukavicích a měli byste vždy vidět, jak použité nástroje sterilizují. Alespoň 24 hod. před návštěvou tatéra nepijte alkoholické nápoje - prokrvují totiž cévy, mohli byste více krvácet a celý tetovací proces by se zkomplikoval. Dále se nedoporučuje pít kávu a brát podpůrné léky.Péče začíná už těsně po tetování
Každý tatér má svůj ověřený postup, jak se o nové tetování starat – řiďte se tedy tím, co přesně vám k péči o nové tetování řekl. Postup a péče je opravdu individuální: závisí na produktech, které tatér během práce používal, na technice, jakou pracoval, i na tom, jak vaše kůže reagovala.
Po zhotovení tetování bude oblast pokryta obvazem nebo fólií, aby se zabránilo infekci a minimalizovalo tření. Tatér vám sdělí, jak dlouho by měla fólie zůstat na místě, a kdy je třeba ji odstranit. Ve většině případů to bývá pár hodin nebo maximálně pár dní. Pokud vám fólie nejde lehce odstranit, nikdy ji násilím neodtrhávejte a vyzkoušejte ji na chvíli namočit ve vodě, což pomůže lehčímu odstranění.
Po sundání ochranné fólie tetování omyjte jemným antibakteriálním mýdlem a vlažnou vodou, abyste odstranili zbytky krve, inkoustu a dalších nečistot. Nepoužívejte horkou vodu ani drsné čisticí prostředky, které by mohly podráždit pokožku. Dokud je kůže otevřená a na povrchu kondenzuje plazma a přebytečný inkoust, je třeba tetování omývat několikrát denně, aby se z těchto tekutin nevytvořil stroupek.
První dva dny se tetování vůbec krémem nemaže, musí se totiž počkat, až vyschne. Po vysušení namažte tetování krémem Bepanthenem. Na kůži by neměla zůstat silná vrstva, ale jen tenký film, aby mohla pokožka dýchat a správně se hojit. Pokud se kůže stále hojí, nemažte místo žádným jiným krémem.
První noc po tetování si kůže vytváří vlastní ochrannou vrstvu, a tak musí být pokožka v klidu. Ráno tetování opět omyjte jemným antibakteriálním mýdlem.
Jak je to s mazáním…?
Tetování nemažte až příliš. Pokud byste to s ním přeháněli, může kůže začít mokvat nebo by se vám mohla vyskytnout vyrážka nebo pupínky. Podle potřeby doporučují tatéři mazat 2-4× denně po dobu jednoho týdne pouze krémem Bepanthen. Jde zejména o to, aby se vám do kůže dostaly účinné látky obsažené v hojivém krému. Mazání je přitom nejdůležitější částí v péči o tetování. Pokud zapomenete, kůže vyschne a mohou vám popraskat stroupky. To nesvědčí ani vaší pokožce ani tetování.
Po třech až pěti dnech se většinou už kůže zacelí a není potřeba ji dále omývat. I masti si už můžeme volit podle svých preferencí – i tak bychom ale měli nové tetování neustále promašťovat a hydratovat.
Přírodní přípravky na pokožku
Bambucké máslo skvěle ošetří místa, která se mají hojit a vytváří hojivou vrstvu, aby kůže nevysychala a nepraskala. Postačí v tenké vrstvě ošetřit několikrát denně a udržovat lehce promazané. Šípkový olej je vynikající na ošetření hojící se pokožky. Obsahuje řadu výživných látek, vitamín C, E a jiné. Hodí se na jizvy, vrásky a hojící se rány.
Péče v následujících týdnech
V druhém a třetím týdnu tetování natírejte už pouze ráno a večer pleťovým krémem, například s panthenolem nebo s vitamínem E, který regeneruje pokožku. Sami poznáte, kdy kůže přestane být citlivá a zatáhne se. Některé tetovací salóny dokonce nabízejí kontrolu tetování po určité době. Taková služba pro vás bude určitě skvělá, protože oko odborníka může posoudit, zda se tetování zahojilo správně a proces je u konce.
Tipy pro čerstvé tetování
- V prvním týdnu se vyvarujte dlouhodobého kontaktu s vodou, tetování pouze opatrně oplachujte pod tekoucí vodou.
- Po dobu tří týdnů nechoďte do bazénů, do slané vody, do sauny nebo do rybníků a jezer. Hrozí zde riziko zanesení infekce do hojící se kůže.
- Po dobu jednoho měsíce tetování chraňte před sluníčkem a také se vyhněte obloukem soláriu. I poté jej ale natírejte krémem s ochranným faktorem, jinak může barva vyblednout.
- V prvních dnech se také doporučuje při spaní nosit volné tmavé triko, protože tetování může vypuzovat přebytečnou barvu.
- Kůže u čerstvého tetování musí dýchat a nikdy nesmí vyschnout, neměla by ale být přemaštěná.
- Nepoužívejte hojivé masti s antibiotikem a tetování nezakrývejte obvazem.
Hojení tetování si žádá svůj čas a vaší trpělivost. I když budete v pokušení, v žádném případě nestrhávejte stroupky vzniklé hojením a tetování nikdy neolupujte. Nejen, že byste mohli tetování poškodit, ale navíc si zaděláte na nevzhledné jizvy. Z krásného motivu se tak může stát nehezký zjizvený patvar.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!