Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.
Kolorektální karcinom vzniká z buněk, jež vystýlají tlusté střevo či konečník. Ty se vlivem navzájem provázaných mutací v určitých genech začnou nekoordinovaně množit a tvořit nádor. Růst střevních buněk ovlivňují také další procesy, např. střevní záněty. Vznik nádoru mohou podpořit i takzvané polypy, nezhoubné výrůstky ze stěny střeva, které se objevují s přibývajícím věkem. Dalšími rizikovými faktory mohou být strava s vysokým obsahem živočišných tuků a červeného masa, nízký obsah vlákniny, nadváha, kouření, konzumace alkoholu nebo nedostatečný příjem ochranných látek, jako je vitamin C nebo kyselina listová.
Čtěte také: Rakovina tlustého střeva zabíjí v ČR nejvíce lidí, prevence je přitom jednoduchá
Příznaky rakoviny tlustého střeva
Mnoho lidí nepozoruje v počáteční fázi onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku žádné symptomy. Pokud se příznaky objeví, jsou značně variabilní podle stádia nemoci či místa vzniku nádoru.
Onemocnění kolorektálním syndromem se může projevit následovně:
- Změnou ve vylučování: několik týdnů trvající průjem či zácpa nebo změna v konzistenci stolice.
- Krvácení z konečníku anebo krev ve stolici
- Přetrvávající trávicí problémy jako křeče a bolesti břicha či větry
- Pocit špatně vyprázdněného střeva po stolici
- Slabost a únava
- Nevysvětlitelný úbytek váhy
- Neobjasněná anémie bez návratu do normálního nebo předcházejícího stavu
Čtěte také: Co znamená, když se objeví krev ve stolici
Kolorektální karcinom v ČR
V České republice jeho výskyt trvale roste. Podle nejnovějších dat GLOBOCAN z roku 2012 stojí česká populace mužů v evropském přehledu na 3. místě za Slovenskem a Maďarskem, u žen potom obsazujeme 10. nejvyšší pozici v Evropě. U mužů je výskyt kolorektálního karcinomu i úmrtnost vyšší než u žen. Ačkoli je největší výskyt tohoto onemocnění ve věkové skupině 60–79 let, téměř 20 % všech nemocných je mladších 60 let. Každý rok je v České republice rakovina tlustého střeva a konečníku diagnostikována asi 8 000 osobám a zhruba 4 000 pacientů na onemocnění umírá.
Čtěte také: Moderní vyšetření střev: virtuální 3D kolonoskopie
Jak tedy kolorektální karcinom včas odhalit?
Pokud pozorujete některý z výše popsaných symptomů, poraďte se se svým praktickým lékařem. Pozornost věnujte také pravidelné prevenci zejména, pokud vám již bylo 50 let. Preventivní vyšetření jsou po padesátce proplácena pojišťovnou. Běžně se doporučuje u asymptomatických jedinců ve věku od 50 do 54 let jednou do roka podstoupit test detekce okultního krvácení ve stolici, u osob starších 55 let ve dvouletých intervalech nebo jednou za 10 let ambulantní kolonoskopii.
„Ačkoliv jsou obě cesty v boji proti kolorektálnímu karcinomu účinné, jen zlomek cílové skupiny je opravdu využije. Společnost tyto testy vnímá jako pracné a nepříjemné. Přijatelnou alternativou je test Septin9,“ vysvětluje RNDr. Magdalena Uvírová, Ph.D., ředitelka CGB laboratoře.
Jedná se o jednoduchý krevní test, který může být prvním krokem při časném zjištění kolorektálního karcinomu a je alternativou standardního screeningového vyšetření. V krevní plazmě umožňuje odhalit jeho specifický marker. Lékař odebere krev a pošle ji do diagnostické laboratoře k analýze.
„Pokud je ve vzorku detekován tento marker, existuje u pacienta zvýšená pravděpodobnost výskytu kolorektálního karcinomu. V takovém případě by měl podstoupit kolonoskopii pro potvrzení diagnózy,“ uzavírá RNDr. Magdalena Uvírová, Ph.D.
Toto vyšetření v současnosti není hrazeno z prostředků veřejného pojištění. U některých zdravotních pojišťoven je možná částečná úhrada v rámci preventivních programů. Informujte se, prosím, u Vaší zdravotní pojišťovny.
Zdroj: www.euclaboratore.cz a www.pathology.cz.