Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Během dovolené si chceme taky trochu užít
Dovolená je pro většinu z nás chvíle, kdy si můžeme užívat a nemusíme se tolik hlídat. Je dovoleno sem tam i zhřešit a vypadnout ze zažitého režimu, jak se ale říká, nic se nemá přehánět. Obzvlášť, pokud to není tak dlouho, co jste dosáhli své vysněné váhy. Bylo by k vzteku, kdybyste kvůli týdenní dovolené zahodili něco, co trvalo měsíce. Jenže jak na to, když se zase nechcete omezovat příliš?
Buďte aktivní
To, že jedete na dovolenou, ještě neznamená, že na celý týden, dva nebo i déle zapomenete na veškerý pohyb a budete jen ležet u vody nebo na lehátku. Choďte na procházky, jděte si zaplavat, vydejte se na nějaký výlet, zkuste nové sporty. Dovolená není jen o lenošení, ale taky o nových zážitcích.
Jezte pravidelně, ale nepřejídejte se
Rozložení jídla je největším problémem dovolené, následuje přejídání a konzumace potravin, na které nejste zvyklí, což může vést i k zažívacím obtížím. Kdo řeší svoji tělesnou hmotnost a drží dietu, ten zase přemýšlí, co si může dát a na co musí zapomenout. Vše je ale jen o vůli a načasování. To, že jste na dovolené neznamená, že na všechno rezignujete.
Ráno se vydatně nasnídejte, během dopoledne si dopřejte malou svačinku. Když vyrážíte na výlet, sbalte si s sebou do batohu ovoce, zeleninu, proteinovou tyčinku nebo proteinový koktejl. Oběd nevynechávejte, a to ani když nemáte na nic chuť. Sáhněte třeba po lehkém salátu, jinak vás dožene vlčí hlad. Každé jídlo jezte pomalu, pořádně žvýkejte a nespěchejte.
Máte all-inclusiv stravování a chcete ochutnat co nejvíc z toho, co vám nabízí? Nandejte si klidně víc pokrmů, vše ale v malém množství, abyste se nepřejedli. Pokud držíte dietu, volte ryby, lehké letní saláty, netradiční zeleninu. Na dezerty a zákusky se radši ani nekoukejte.
Náš tip: Jezte s rozumem a hlídejte si poměr živin. Minimalizujte příjem sacharidů, nahraďte je kvalitními bílkovinami a zdravými tuky.
- Ke snídani si dejte vejce, drůbeží maso nebo libovou šunku a doplňte to čerstvou zeleninou.
- K obědu si pochutnejte na rybě nebo mořských plodech, k tomu si jako přílohu dopřejte grilovanou zeleninu nebo dušenou zeleninu.
- Na večeři si připravte salát, klidně s kousky kuřecího masa.
- Mezi hlavními jídly nezapomínejte na svačiny, postačí ovoce, které zažene i chuť na sladké nebo proteinová tyčinka.
- Přílohám jako brambory, pečivo, klasické těstoviny nebo rýže se vyhněte.
Nezapomínejte na pitný režim
Nabitý program i lenošení svádí k tomu, že zapomínáme pít. Jenže jak dlouho vydrží člověk bez jídla a pití? Naše tělo tekutiny potřebuje, jinak dojde k dehydrataci, dostaví se bolest hlavy, pocit žízně, suché rty, točení hlavy, ospalost, následuje malátnost a pokožka je suchá.
Člověk by měl každý den vypít na každých 15 kilogramů své hmotnosti asi půl litru tekutin, káva a alkohol se do toho nezapočítávají. Během parných letních dnů a při vyšší fyzické zátěži by příjem tekutin měl být ještě vyšší.
Víte, že byste ale tekutiny měli přijímat průběžně po celý den? Když se rozhodnete vše dohnat večer, odplavíte z těla i důležité minerální látky.
Neponocujte, pořádně se vyspěte
Když chodíme do práce, snažíme se většinou chodit včas spát, na dovolené si chceme užívat každou minutu. Ponocování tak je takřka na denním pořádku, jak se pak divíme, že jsme unavení. Kvalitní a dostatečný spánek je důležitý i pro to, abychom si udrželi tělesnou hmotnost.
Když se totiž pořádně nevyspíme, metabolismus nám nefunguje tak, jak by měl, tělo neumí správně nakládat s bílkovinami, svaly nemohou regenerovat. Kdo málo spí, ten toho navíc přes den obvykle víc sní.