Milá Lékárno, Je to už 19 měsíců co jsem přestala svého syna kojit, ale stále ještě se mi tvoří trochu mléka v prsou. Je to jen pár kapek, ale čekala jsem že tvorba mléka úplně přestane. Je tvorba mléka po takové době normální, nebo mi prosím poraďte na koho se obrátit. Děkuji Janečková
Význam kojení vyzdvihuje i WHO a Ministerstvo zdravotnictví, které doporučují kojit bez přidávání jiných potravin nebo tekutin do 6 měsíců věku dítěte a poté se zavedením další stravy do 2 a více let věku dítěte. První přisátí miminka k prsu by mělo ideálně následovat hned po porodu, ale kapitola „kojení“ se začíná psát už mnohem dříve.
„Příprava na kojení i porod je pro ženy velmi důležitá a neměla by se opomíjet, i proto doporučujeme návštěvy předporodních kurzů, kde se mohou budoucí maminky dozvědět vše důležité a na kojení se připravit dříve, než „vypukne“, říká MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.
K prsu už na porodním sále
Pokud jsou novorozenec i maminka po porodu v pořádku, je nejlepší, když je miminko ihned po narození položeno na břicho matky takzvaně skin to skin, tedy kontakt kůže na kůži. Pro správný účinek bondingu je vhodné, aby děťátko strávilo takto na své mamince dostatečně dlouhou dobu, alespoň 1,5 hodiny, ideálně 2 hodiny. Už v tuto dobu se obvykle poprvé děťátko přisaje k prsu.
„V kontaktu kůže na kůži podporujeme všechny ženy s novorozenci po přirozených porodech i po císařských řezech ve spinální anestezii, pokud to stav obou umožňuje. I po císařských řezech či jiných zákrocích v celkové anestezii doporučujeme rodičkám co nejdřívější kontakt a přisátí miminka k prsu, jakmile se na to cítí,“ uvádí primářka Matoušková.
Důležité je správné přisátí i poloha
Kojení se zdá jako přirozené a samozřejmé, ale pravdou je, že někdy chvilku trvá, než se maminky takzvaně rozkojí a naučí se správnou techniku.
„Je důležitá technika kojení, především správné přisátí novorozence k prsu a správná poloha, které brání bolesti při kojení a poškození bradavek. S osvojením správné techniky dopomáhají kromě kvalifikovaného personálu také obrazové materiály, které jsou maminkám k dispozici,“ popisuje MUDr. Matoušková.
Jak na to?
Je důležité držet dítě v jedné rovině tak, aby nosík směřoval proti bradavce. Novorozenec by se měl přikládat bez zavinovačky v základních kojících polohách: vleže, příčná, fotbalista či kolébka.
„Lehce zakloňte miminku hlavu a přejeďte horním rtem miminka po prsu, mělo by pootevřít pusinku. Když zeširoka otevře pusinku, rychle přiložte k prsu, s mírně zakloněnou hlavou a vedoucí bradou. Takto se dítě může dobře přisát na celý prs, a nejen na bradavku. S takto přisátým dítětem hluboko do prsu bude bradavka směřovat k měkkému patru, kde bude chráněna proti poranění, a pro miminko bude snazší vypít více mléka,“ radí MUDr. Simona Kontuľová, lékařka z dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Slaný.
Jak poznáte, že je miminko správně přisáté?
Dříve se maminkám doporučovalo krmit miminko pravidelně každé tři hodiny. To už dnes neplatí. Odborníci radí přikládat novorozence dle jeho potřeb, bez omezení či pevně daných intervalů. Správné sání by mělo být bezbolestné a maminka by se u něj měla cítit dobře.
„Zkontrolujte, zda je vidět více dvorce nad horním rtem než pod pusinkou a jestli má miminko široce otevřenou pusinku. Jeho rty jsou vyhrnuté ven a nejsou vidět koutky, brada se dotýká prsa a nos je volný,“ popisuje MUDr. Kontuľová a dodává, že při efektivním pití miminko pomalu hluboce polyká, občas si odpočine. Po jednom až dvou sáních můžete vidět dítě polknout, poznáte to podle „pauz“ v sání.
A co kloboučky, dudlíky a lahvičky?
Také přístup k používání lahviček a dudlíků se v posledních dekádách změnil. Dnes se jejich rutinní používání k uklidnění miminka v prvních týdnech po narození nedoporučuje.
„Preferujeme dokrm stříkačkou (první dny, malá množství) či kalíškem. Vždy před doporučením kloboučků nejprve zkoušíme přisát novorozence na prso bez nich,“ upozorňuje MUDr. Kontuľová. Maminkám také v porodnici vysvětlují, že pokud novorozenec prospívá, pláč po kojení nemusí vždy znamenat hlad, ale potřebu kontaktu. Proto se maminky učí uklidnit jej a uspat kojením, nošením, kontaktem či houpáním – aniž by se hned dával dudlík. Pokud se matka přesto rozhodne používat dudlík, lahvičku nebo kloboučky, je důležité, aby věnovala pozornost hygieně a sterilizaci.
Když to nejde hladce, nebojte se vyhledat pomoc
Podle aktuálních dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jsou 3 ze 4 novorozenců při odchodu z porodnice plně kojeni a 20 % dětí dostává při propuštění kromě mateřského mléka i umělou výživu. Pouze 5 % je po návratu z porodnice krmeno pouze umělou výživou. Často se jedná o předčasně narozené děti. U miminek, která přišla na svět před termínem (tedy do 36. týdne včetně), je při propuštění z porodnice plně kojených dětí 50 %, s dokrmem 32 % a 15 % je krmeno jen umělou výživou.
„Naším cílem je dlouhodobá podpora kojení, tedy již v těhotenství, po porodu, na oddělení šestinedělí, ale i po odchodu žen domů. Snažíme se zprostředkovat ženám kontakt na laktační pracovnice či komunitní porodní asistentky s tímto vzděláním i v terénu, směřujeme je k návštěvám podpůrných kojících skupin, neboť si uvědomujeme, jak důležitá je pro ženu v mateřství podpora, péče a sdílení,“ uzavírá MUDr. Matoušková.
Co dělat, když…
Dojde k „městnání“ mléka
Některým novopečeným maminkám se může tvořit více mléka, než kolik prsa pojmou. Mohou se pak nalít, ztvrdnout a objevit se otok, kdy se nedaří přisát novorozence.
„Doporučujeme vyzkoušet techniku „reverse pressure softening“ neboli RPS. Jde o masáž dvorce pro jeho změkčení: 3 prsty zatlačte kolem bradavky z každé strany po dobu 1–3 minuty či odstříkejte část mléka,“ doporučuje MUDr. Simona Kontuľová ze slánské porodnice.
Kojící maminku bolí bradavky
Bolest bradavek při kojení může být pro maminku velmi nepříjemná a stresující. Je důležité najít příčinu bolesti a zvolit správný postup, který mamince pomůže bolest zmírnit a pokračovat v kojení.
„Při bolestech bradavek kontrolujeme správné přisátí a polohu novorozence, protože nesprávné přisátí je častou příčinou bolesti. Pokud je bradavka poraněná, doporučujeme větrání rány a použití lehké vrstvy krému s lanolinem nebo Citrovitalu jako prevenci infekce. Klobouček na prso doporučujeme používat pouze tehdy, když maminka není schopna kojit kvůli bolesti. Pokud ani s kloboučkem není kojení možné, doporučujeme dočasně odstříkávat mléko, dokud se bradavky nezahojí,“ radí primářka MUDr. Matoušková.
Novorozencem je přijímáno nedostatečné množství mateřského mléka
Doporučuje se zlepšit kojení častým přikládáním, stlačováním prsů a kontaktem ještě před dokrmem.
Není možné kojit kvůli zdravotním komplikacím maminky
Horečka u matky není důvodem pro zastavení kojení. Pokud maminka ale užívá léky, je vždy důležité se o kojení poradit s lékařem či lékárníkem. Léky kompatibilní s kojením lze nalézt také v databázi LactMed®. Při nemožnosti kojení při zdravotních komplikacích se doporučuje odsávání či odstříkávání matčina mléka a podávání novorozenci.
Zdroj: slanyporodnice.cz
Vše potřebné pro děti a maminky zakoupíte na Lékárna.cz. Pokud si přesto nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, nebo vás trápí další problémy, kontaktujte lékárníky v online poradně - milerádi vám poradí!