Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Proč křečové žíly vznikají a kam mohou vést?
Abychom pochopili důležitost prevence křečových žil, musíme nejprve pochopit důvody, proč se objevují a rizika, která s sebou nesou. Křečové žíly, odborně varixy, jsou zvětšené a zohýbané povrchové žíly. Vznikají kvůli nedostatečné funkci žilní chlopně. Žíly ztrácí pružnost, roztahují se a krev se hromadí v dolních končetinách, kde žíly opticky vystupují na kůži. První příznaky jsou přitom často velmi nenápadné. Zažíváme tzv. pocity těžkých nohou. Pokud křečové žíly neléčíme, můžeme si časem přivodit závažnější potíže, od onemocnění zvané chronická žilní nedostatečnost až po velmi bolavé bércové vředy.
Představte nohám tenisky
Jste zvyklá dlouho sedět za počítačem? Chodíte na schůzky ve vysokých podpatcích? Hýbejte se častěji, změňte obuv a uvidíte zlepšení! Dlouhé sezení a stání ztěžuje tok krve v žilách proti působení gravitační síly. Pohyb obecně pomáhá snížit tlak v žilách a zlepšit cirkulaci krve. Snažte se proto měnit polohu nohou každých několik minut, protáhnout se a rozhýbat. Dopřejte vašim nohám kvalitní pohodlnou obuv, v které do práce dojdete ideálně pěšky delší procházkou.
Zařaďte studenou sprchu
Studená voda se řadí mezi účinné terapie. Udržuje krevní oběh aktivní, prokrvuje nohy a posiluje jejich odolnost. Každou domácí koupel nebo sprchu tedy zkuste zakončit krátkým ledovým finále, ideálně na oblast dolních končetin a pod koleny. Skvělé výsledky vykazuje také střídání studené a teplé vody. Léčebná procedura s názvem Kneippův chodník je na principu střídání teplot vody přímo založená. Proč si tedy takový vodoléčebný chodníček nepřipravit i u vás doma nebo na zahradě? Jako prevence křečových žil ideální. Směle do toho!
Vyřaďte těsné oblečení
Pokud si libujete v upnutých džínách, pak vězte, že vaše nohy takové kousky příliš neocení. Těsné oblečení, podobně jako obuv na podpatcích, zvyšuje riziko vzniku varixů. Brání totiž běžnému toku krve v žilách. Krásné kousky oblečení najdete i ve volnějších variantách, které tělo neškrtí.
Pohrajte si s jídelníčkem
Omezte sůl. Sůl zvyšuje tvorbu otoků a ty podporují vznik varixů. Vyzkoušejte rutin (vitamín P). Rutin zlepšuje pružnost cévních stěn, působí protizánětlivě a chrání před vznikem krevních sraženin. Najdete ho například v jablcích, pohance, hroznovém vínu, třešních nebo ostružinách. Přidejte do jídelníčku třeba řeřichu, chřest a avokádo. Jsou bohaté na vitamíny C a E. Podporují zdraví cév.
Skočte si do lékárny
Když pociťujete první příznaky, neváhejte se poradit v lékárně (případně i s lékařem, pokud jsou vaše potíže větší). Hlavně v létě se pocity těžkých, unavených nebo oteklých nohou dostavují častěji. V dnešní době již najdete vhodné léky přímo v lékárně bez předpisu. Při pocitech bolavých nebo těžkých nohou vám úlevu přinesou léky s vysoce účinnými mikronizovanými flavonoidy, zejména s diosminem a hesperidinem.
Reklama
Úleva pro bolavé, těžké a oteklé nohy.
Devenal 500 mg 60 potahovaných tablet je lék k vnitřnímu užití, obsahuje mikronizované flavonoidy (diosmin, hesperidin). Pozorně si přečtěte příbalovou informaci