Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Prořezávání zubů probíhá obvykle v určitém pořadí. Jako první rostou první a druhé řezáky, následují první stoličky a posléze špičáky. Na závěr přichází druhé stoličky. Samozřejmě platí, že každé dítě je jiné, a proto se i v případě prořezávání zoubků mohou objevit individuální rozdíly. Nicméně většinou rostou nejprve zuby v dolní čelisti, až poté v horní. Zuby se prořezávají v párech, tedy současně pravý i levý zub. Zpravidla se tak děje dříve u dívek než u chlapců.
Jak se růst zoubků projevuje?
- Dítě je mrzuté, pláče a špatně spí.
- Dítě vyžaduje větší pozornost.
- Velmi často dochází k nadměrnému slinění.
- Dítě má tendenci strkat si do úst prsty, případně rozličné věci, například své hračky.
- Dáseň kolem klubajícího se zubu je nateklá, měkká a tmavá.
- Často se stane, že dítě ztratí chuť k jídlu a pozorujeme i zarudlou tvář v místě, kde se zoubek právě prořezává.
- V neposlední řadě se u citlivějších jedinců vyskytnou i průjem nebo zvýšená teplota, která obvykle nepřechází v horečku, je tedy zpravidla nižší než 38 stupňů.
Jak miminku ulevit?
Pomoc z lékárny
„Prořezávání zubů dítěte často provází nepříjemné stavy, nadměrné slinění a potřeba kousání do věcí, někdy i do lidí. Vyskytnout se mohou také bolesti doprovázené zvýšenou teplotou. Pokud se tyto příznaky u dítěte objeví, není třeba panikařit. Dnes již existují volně prodejné léky určené i pro ty nejmenší děti, které od obtíží dokáží ulevit,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.
Na trhu je několik typů balzámů a gelů, které mají zklidňující účinky. Tyto přípravky se aplikují dle potřeby, a to pomocí gázy, žínky nebo prsťáčku, na které se nanese malé množství balzámu.
Speciální kousátko
„Kromě léků na tlumení bolesti je vhodné dítěti pořídit kousátko. Jde o speciální neostré pomůcky v podobě zvířátek či různých tvarů, které při kousání tlačí na dáseň v místě prořezávajícího se zubu, čímž jednak mírní bolest a jednak pomáhají urychlit celý nepříjemný proces,“ dodává MUDr. Bajová. Kousátka s tekutinou uvnitř se mírně vychladí v lednici, tím pádem pak chladí a zklidňují překrvenou a podrážděnou dáseň dítěte. Kousátko však dětem dávejte jen do vyklubání prvního zubu. Později by totiž hrozilo, že dítě předmět prokousne a tekutinu uvnitř spolkne.
„Podobně jako kousátko uleví od bolesti způsobené prořezávajícími se zuby i žvýkaní lehce předvařené tvrdší zeleniny, například mrkve nebo kedlubny. Stejně dobře poslouží i kousek kůrky od chleba,“ doporučuje MUDr. Bajová.
Úlevu dítku od bolesti a nám rodičům od trvalejšího pláče může přinést taky jemná masáž tvářiček, případně dásní.
Bolest můžete lépe zvládnout pomocí homeopatie
Lék volíme podle příznaků a podle toho, jak se miminko chová.
- Chamomilla - růst zubů je velmi bolestivý, dítě nelze zklidnit, průjem, páchnoucí zelená stolice. Klidní se chováním.
- Belladonna - vysoká horečka, zanícené dásně.
- Calcarea carbonica - větší dítě, zimomřivé, potí se na hlavě, zuby rostou opožděně a pomalu, mívá vyrážky ze stresu, může se objevit kašel a zahleněné oční spojivky.
- Apis mellifica - celkový neklid, vodnatě růžové oteklé dásně.
- Phytolacca - dásně svědí, dítě hodně sliní, tiskne dásně k sobě.
- Coffea cruda 15 C – velká citlivost na bolest s neklidem a obtížným tišením, bolest nepůsobí zuřivé stavy ale spíše ustrašenost, nespavost. Tento lék je na lékařský předpis.
- Cina 15 C – zvýraznění potíží, které představují obraz léku Chamomilla, zuřivost, vadí vše okolo (i hračka, které se před chvílí dítko dožadovalo, po podání okamžitě letí do kouta).Tento lék je na lékařský předpis.
- Rheum officinale 9 C – neklid a vztek při prořezávání zubů doprovázený kysele páchnoucími průjmy, kdy dítko pláče a křičí při každé stolici; zhoršení v noci. Tento lék je na lékařský předpis.
Nezapomínejme ani na velkého pomocníka při potížích s obtížnou denticí a tím je polykomponentní lék Camilia, který obsahuje již zmíněné homeopatické léky Chamomilla vulgaris, Phytolacca decandra a Rheum officinale. Nespornou výhodou tohoto léku je jeho léková a aplikační forma. Jedná se o jednodávkové ampule, které jsou určeny k jednorázovému podání.
O vhodném homeopatickém léku, ředění a dávkování se poraďte se svým lékařem - homeopatem.
Mohou se homeopatické léky kombinovat popř. s jinými léky na bolest?
Určitě ano. Pokud je potřeba, můžeme podávat analgetika či antipyretika podle doporučeného dávkování nezávisle na homeopatické pomoci i současně.
O první zoubky dítěte je potřeba se starat stejně pečlivě jako o zuby stálé
Již od prvních zoubků je třeba dbát u děťátka na ústní hygienu. Nejmenším dětem musí zuby i dásně čistit rodiče, ideálně dvakrát denně pomocí navlhčeného kapesníku. S prvními zoubky přecházíme na prsťáček – gumový zubní kartáček, který se navléká na ukazováček. Zoubky je vhodné čistit drobnými krouživými pohyby. Odstraní se tak zbytky mléka a potravy obsahující cukry, čímž se zabrání vzniku časného zubního kazu. Prsťáčkem je možné i jemně masírovat dásně, a usnadnit tak prořezávání zubů. Čištění je vhodné provádět dvakrát denně, především pak večer před spaním. U starších dětí okolo 18 měsíců se již může použít dětský kartáček s trochou dětské zubní pasty. Kartáček musí být malý a měkký, aby nepoškodil zubní sklovinu a dáseň. Od předškolního věku si už děti čistí zuby samy, nicméně rodiče by na předškolní a mladší školní děti měli dohlížet a zoubky jim dočišťovat.