Velmi rychlým pomocníkem bývají v léčbě bolestí analgetika (tedy léčivé přípravky zmírňující nebo odstraňující bolest). Volně prodejná analgetika se podle svých účinků nazývají také analgetika- antipyretika (nebo antiflogistika), a to proto, že jednak snižují bolest, teplotu a působí protizánětlivě (paracetamol nepůsobí protizánětlivě).
Volba analgetika je velmi individuální a vesměs každý reaguje na jinou léčbu. Platí ovšem určitá pravidla, která bychom při výběru analgetika měli vědět.
Pokud to není indikováno (v odůvodněných případech), o kterých rozhoduje lékař, neměla být léčba neodůvodněně dlouhá. Zvyšuje se tím hlavně riziko nežádoucích účinků.
Pro děti se nejčastěji doporučuje buď paracetamol nebo ibuprofen. Nedoporučuje se užívat kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin, Acylpyrin a jiné přípravky ji obsahující). Důvodem je potenciální riziko vzniku tzv. Reyova syndromu (selhání jater provázené mozkovými poruchami). Toto omezení platí pro děti do 15 let věku.
V těhotenství se jako bezpečný ukazuje paracetamol. Je ale třeba dbát na nepřekročení dávek. U ostatních látek této terapeutické skupiny (analgetika- antipyretika) rovněž nebylo prokázáno, že by způsobovaly malformace (tedy způsobující změny ve vývoji orgánů plodu), nicméně se mohou u plodu objevit různé poruchy, hlavně pokud jsou užity v pozdních stádiích těhotenství.
Dávka by neměla být překračována, není ani vhodné jednotlivá analgetika (z této terapeutické skupiny) kombinovat. Překračováním dávek se zvyšuje riziko nežádoucích účinku, které mohou vyvolat. Velmi známé poškození jater po paracetamolu není ojedinělým jevem.
Vše o bolesti a její léčbě se můžete dočíst
zde.
Přidat nový komentář