Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.
Hormony, které produkuje štítná žláza, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle. Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Onemocnění štítné žlázy jsou v populaci časté, postihují nejméně 5–10 % obyvatelstva. Přitom 50 % lidí o tomto svém onemocnění neví, protože podceňuje nespecifické příznaky, jako je například únava nebo obtížná koncentrace. Když se nemoc odhalí včas, ve většině případů je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit.
Čtěte také: Poruchy štítné žlázy. Jak je poznáme?
Klíčové životní etapy
Nemoci štítné žlázy postihují osmkrát častěji ženy než muže a jejich výskyt stoupá s věkem. Endokrinologické ambulance však navštěvují i značné počty mužských pacientů, kteří mají mnohdy výraznější formy onemocnění štítné žlázy (možná chodí k lékaři, až když je to opravdu nezbytné). Správná funkce štítné žlázy je důležitá od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je její význam zcela klíčový.
Před narozením
Vývoj a chování dítěte ovlivňuje už před jeho narozením správná funkce štítné žlázy matky v těhotenství. Plod nejprve využívá štítnou žlázu matky, teprve později se mu vytvoří vlastní, která je zásobovaná tělem matky. Pro správný vývoj mozkových struktur dítěte je nezbytné, aby maminka měla dostatek hormonů štítné žlázy, ale i jódu. Dítě s nedostatečným zásobením hormonů štítné žlázy nebo jódu během těhotenství se při narození jeví zdravé, nicméně v průběhu jeho výchovy se mohou objevit poruchy koncentrace, syndromy hyperaktivity aj.
Čtěte také: Vyšetření štítné žlázy
Rané dětství
Novorozenci jsou testovaní na vrozenou poruchu štítné žlázy hned po narození v porodnici odběrem krve. I po narození je důležitý přísun jódu, proto se doporučuje kojícím maminkám užívat vitamíny s jódem nebo jód samotný. Jód je nadále nezbytný k tvorbě hormonů důležitých pro vývoj mozku, při jeho nedostatku mohou později nastat poruchy psychiky, pozornosti, soustředění, přizpůsobivosti apod. V důsledku toho pak hrozí problémy i s učením a následně třeba i špatný prospěch ve škole.
Puberta
Období puberty, kdy by měl být hormonální systém už poměrně komplexní, ukáže, jak funguje soustava žláz s vnitřní sekrecí. Pokud puberta nenastoupí v obvyklém období mezi 12. a 15. rokem věku (například se u dívek nedostaví menstruace), není něco v pořádku. Může to být jeden z příznaků onemocnění štítné žlázy a důvod ke konzultaci s praktickým lékařem, který nechá k odhalení případné poruchy funkce štítné žlázy stanovit hladinu TSH.
První těhotenství
Dostatek hormonů štítné žlázy má vliv už na samotné otěhotnění, protože snížená činnost štítné žlázy může bránit ovulaci (vyplavení vajíčka) nebo vést k poruše až zástavě menstruace jako takové. Neléčená hypotyreóza i hypertyreóza těhotné matky pak představuje závažné onemocnění, které může způsobit komplikace těhotenství, poruchy vývoje plodu a také potrat nebo předčasný porod.
Čtěte také: Onemocnění štítné žlázy v těhotenství a po porodu
Menopauza
Záludnost menopauzy spočívá mimo jiné v tom, že se její příznaky překrývají s příznaky poruch funkce štítné žlázy, kterým se tím pádem nevěnuje patřičná pozornost. Únava, depresivní nálady a přibírání na váze mohou souviset s onemocněním štítné žlázy a vhodnou léčbou se jich lze snadno zbavit. Na místě je proaktivní přístup s cílem co nejdříve diagnostikovat příčinu potíží, a ty správně léčit.
Odchod do důchodu
Dnes se lidé dožívají podstatně delšího věku a vyšších stádií stárnutí než dříve, přitom chtějí zůstat co nejdéle aktivní, po fyzické i psychické stránce. S přibývajícím věkem však přibývají také různé nemoci, díky kterým se snadno přehlédnou příznaky poruch funkce štítné žlázy. Nebo se potíže spojené s onemocněním štítné žlázy svedou na stárnutí. Ale léčba je důležitá, protože souvisí s celkovým zdravotním stavem a kvalitou života. Při neléčení může nastat kritický, i život ohrožující stav.
Čtěte také: Mýty o poruchách funkce štítné žlázy
MUDr. Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů,
lékař Endokrinologické ambulance Lékařské centrum Václavka
Zdroj: www.tydenstitnezlazy.cz