V přítomnosti zdravotníků často dochází k tzv. syndromu bílého pláště, zvýšení krevního tlaku vlivem rozrušení v ordinaci.
Krevní tlak je trvale kolísající hodnota. Mění se během dne vlivem kolísání hladin hormonů během dne. Nejvyšší je ráno po probuzení a v odpoledních hodinách, nejnižší je v noci okolo čtvrté hodiny, a to vlivem fyzické aktivity a psychické zátěže. Je známa také řada léků se silným vlivem na krevní tlak. Zajímavým jevem je tzv. syndrom bílého pláště, což je zvýšení krevního tlaku v ordinaci vlivem rozrušení z přítomnosti zdravotníků.
Jak měřit TK?
Měření krevního tlaku je třeba provádět velmi pečlivě. K vyšetření přistupujeme až po desetiminutovém fyzickém zklidnění. I při měření musíte zůstat v klidu, sedět, neměli byste mluvit. Pokud potřebujeme potvrdit tzv. ortostatickou hypotenzi, tedy pokles krevního tlaku po postavení, je měření prováděno vsedě a pak i po postavení.
První vyšetření krevního tlaku by mělo být provedeno na obou pažích, kontroly se pak provádí už jen na pravé paži. Celá paže musí být uvolněná, předloktí volně položené na podložce. Horní končetina nesmí být nikde zaškrcená oděvem. Okolo paže se ovine manžeta, pro dospělého 12,5 cm, u obézních 14 cm široká. Manžeta se nafoukne, buď balónkem, nebo u moderních digitálních tlakoměrů kompresorem. Při měření klasickým rtuťovým tlakoměrem je třeba předem vyhledat pulzaci na tepně v loketní jamce, tam přiložit fonendoskop a při pomalém vypouštění manžety na stupnici sledovat, při jakých hodnotách začnou být, respektive přestanou být slyšet pulzace. Tak získáme hodnoty systolického a diastolického krevního tlaku.
Vyšetření rtuťovým tlakoměrem si prakticky nemůžete provádět sami. Pro tyto účely jsou vhodnější digitální tlakoměry, které mají čidlo sledující pulzace na tepně. Je jen třeba dát pozor, aby byla manžeta správě přiložena na paži dle návodu. Digitální tlakoměry ukážou naměřený krevní tlak na displeji. Většinou mají i paměť, některé dokonce tiskárnu. Měření by se mělo provádět 3× a pak vypočítat průměr.
Domácí měření krevního tlaku by mělo být samozřejmostí pro každého hypertonika. Je možné ho provádět prostřednictvím spolehlivého tlakoměru, který by měl být součástí vybavení domácí lékárničky podobně jako teploměr. S jeho výběrem vám pomohou v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.
Pro rodinné požití jsou ideální pažní tlakoměry, které jsou přesnější než tlakoměry zápěsťové. Kvůli menšímu průměru tepen, na kterých se tlak měří, je měření zápěsťovým tlakoměrem méně přesné. Jsou vhodné především pro mladší pacienty, u kterých ještě není ateroskleróza v rozvinutém stupni, a také pro sportovce, kteří si chtějí měřit tlak po sportovním výkonu. Pro pacienty trpící současně vysokým krevním tlakem a některou poruchou srdečního rytmu – arytmií – je ideální tlakoměr Tensoval duo control, který je velmi přesný a při měření tlaku se dokáže s poruchou rytmu vyrovnat.
Přidat nový komentář