Děkuji za článek, jsou v něm zajímavé informace. Jen tak dál !
Nedílnou součástí léčby hypertenze jsou nefarmakologická opatření neboli úprava životosprávy:
1. Omezte příjem soli!
Vybírejte si jídla a potraviny s nízkým obsahem soli. Hotové pokrmy rozhodně nesmíte přisolovat. Maximální doporučená denní dávka je 2,4 g sodíku = 6 g kuchyňské soli, tj. 1 čajová lžička.
2. Snižte svou nadváhu!
Bylo opakovaně prokázáno, že i malé snížení hmotnosti o 3 kg vede k poklesu systolického tlaku až o 7 mmHg a v případě diastolického tlaku je snížení asi 4 mmHg.
3. Změňte svůj jídelníček!
Výběrem vhodné stravy přispějete ke snížení krevního tlaku. Omezte příjem tuků a sacharidů, jezte méně masa, vajec a uzenin. Naopak jezte více zeleniny a ovoce.
4. Buďte fyzicky aktivní!
Optimálním druhem aktivity je běhání nebo jízda na kole, případně chůze ostřejším tempem. Aby docházelo k poklesu krevního tlaku, je třeba fyzickou aktivitu provozovat v dostatečné intenzitě minimálně 3x týdně po dobu 40 minut.
5. Omezte nadměrnou konzumaci alkoholu!
Alkohol poškozuje játra, mozek a srdce. Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje krevní tlak. Rozhodně byste neměli vypít více než dva alkoholické nápoje za den, tj. např. dvě piva po 0,5 l, dvakrát 2 dcl vína nebo dvakrát 0,5 cl destilátu. Nezapomeňte přitom, že každý alkoholický nápoj obsahuje 70-180 kcal (v závislosti na druhu nápoje).
6. Přestaňte kouřit!
Kouření výrazně zvyšuje riziko všech srdečně-cévních komplikací hypertenze.
7. Zajímejte se o to, jakou máte hladinu cholesterolu!
Zvýšená hladina cholesterolu, podobně jakou kouření, výrazně zvyšuje riziko srdečně-cévních komplikací. Riziko těchto komplikací je podstatně nižší, pokud hladina celkového cholesterolu nepřesáhne 5,0 mmol/l.
Přidat nový komentář