Jak láska ovlivňuje naše zdraví
V mládí je rozhodující, zda je svobodný mladý muž či žena zamilován šťastně, či nešťastně. V prvním případě je zdraví ovlivněno pozitivně, jak můžeme vidět v celé řadě filmů, číst v románech červené knihovny a všech časopisech pro ženy. Stručně lze říci, že: "S ním či s ní je den krásný." Srdce bije pouze pro milovanou osobu, plíce dýchají pouze pro něj nebo pro ni, chtělo by se létat, nejen proto, že nic nebolí, ale mysl je veselá a mladý člověk vyzařuje světlo, obrovskou energii a chuť k životu.
V případě nešťastné lásky je všechno obráceně. Srdce, které nikomu nepatří, téměř nebije a může se i zastavit, není pro koho dýchat, nitro je rozjitřené, smutné až depresivní, noci bezesné, tělo bez života a život beze smyslu. Takový stav může skončit i smrtí. Smrt na lásku (usoužení se k smrti) je dnes díky vyspělé lékařské péči téměř vyloučena, proto si někteří nešťastníci musejí pomoci nějakým sebevraždidlem, nejčasněji medikamenty. Výhoda prášků spočívá v tom, že je lze většinou rozpustit v alkoholu, umírání tolik nebolí a pokud mladý člověk zvolí špatně (živočišné uhlí, nosní kapky, přípravek proti paradentóze), má ještě šanci na záchranu života a veselou příhodu z mládí, kterou bude jednou vyprávět svým vnukům. Jestliže se mladé ženě podaří se vdát a mladému muži se oženit, nastává určitá fáze zklidnění, která je rovněž organismu ku prospěchu. Bušící srdce by totiž nemuselo vydržet dlouho a hormony by se brzy vyplýtvaly.
Stará panna a starý mládenec, pokud si vůbec lásku připustí, přistupují k ní s krajní opatrností a nedůvěrou, která musí nutně vyústit ve zhoršení již tak nepříjemných chronických zdravotních potíží.
Jednoznačně pozitivní vliv má láska na vdané ženy a ženaté muže středního věku. Ti jsou již natolik zkušení, že se bezhlavě nevrhají do nešťastných a platonických vztahů. Starosti jim přináší každodenní soužití s životním partnerem a život si neopětovanou láskou zásadně nekomplikují. Muži omezují kouření a pití alkoholu, začínají cvičit, běhat a jezdit na kole, aby zhubli, posilují, aby měli souměrnou postavu, hrají tenis, aby měli fyzičku, vyhledávají adrenalinové sporty, aby měli zážitky, hrají golf, aby se dokázali koncentrovat, chodí plavat, aby byli otužilí, jsou v pravidelném kontaktu se svým zubařem, který jim nahradí několik roků chybějící pětky a šestky vlevo nahoře a volí sestřih na 1 mm, aby zakryli počínající pleš.
A co dělají pro své zdraví ženy? Ke zlepšení fyzického i duševního stavu přispívá pravidelná návštěva kosmetičky, kadeřnice, fitcentra a osobního trenéra, psychologa či psychiatra, který poradí, jak se vypořádat s nevěrou a vleklou manželskou krizí, solárium, modeláž nehtů, hormonální antikoncepce, pravidelná návštěva gynekoložky, vitaminy, stopové prvky, krémy na vrásky a celulitidu, přípravky na hubnutí, rostlinné preparáty na zmírnění premenstruační tenze a migrény a barva na vlasy tón v tónu, která pomůže zakrýt první šediny.
Občas je nutné i něco odoperovat nebo přioperovat. Naštěstí takových pracovišť, kde to umí, je již u nás mnoho. Dále je žádoucí dokonalý make-up s použitím značkové kosmetiky od vaší kosmetic lady , parfém se svůdnou vůní, značkové eroticky dráždivé spodní prádlo s krajkou, punčochové kalhoty s lycrou, oblečení v souladu s barevnou typologií a rady z časopisů, které mají v záhlaví, že život začíná po třicítce a že ve čtyřiceti rozhodně nekončí. Všechny tyto aktivity se příznivě podepisují nejen na zdraví a vzhledu každého z milenců, bohužel však i na peněžence. Nedovedete si představit, co to všechno stojí.
V pozdním věku platí, že čím je člověk starší, tím méně lze tělo láskou ošálit. O to více však reaguje lidská duše. Je zajímavé, že vdovci většinou po zdravotní stránce chátrají, ale vdovám se začne dařit lépe. Pozitivní vlivy, např. na krevní oběh , dýchání, pohybovou soustavu, které jsou jasně v mládí prokazatelné, ve stáří nefungují s takovou razancí a intenzitou. Láska 80letého důchodce k mladé studentce jeho artrózu a vysoký krevní tlak pravděpodobně neovlivní.
V tomto věku nastupuje solidarita jednoho partnera s druhým, který ja dána třeba tím, že jeden z partnerů špatně slyší a ten druhý hůře vidí. A tak jeden čte a ten druhý zase poslouchá rádio a televizi, aby si po té informace vyměnili. Občas potkáte manželský pár, který se drží za ruce ne proto, že by podpíral jeden druhého, ale proto, že se ještě mají rádi. To je dojemné a krásné zároveň, je to vítězství lásky nad neúprosnými zákony přírody.
PharmDr. Hana Šindelářová