Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.
V téměř každé restauraci mají na jídelním lístku steak. Pokud si k němu objednáte zeleninu ať už jako velkou oblohu, salát, dušenou nebo grilovanou, nejenže se najíte, ale dodržíte zásady zdravého stravování.
Určitě byste si neměli objednávat jídlo smažené. Raději volte vařené, dušené nebo grilované. Smažený řízek nebo obalovaný sýr, pokud bez těchto pokrmů nemůžete být, jezte dvakrát do měsíce.
A jak by měl vypadat náš talíř u oběda? „Čtvrtina talíře by měla být bílkovinná potravina (maso, ryba, vejce, luštěnina, sojové maso…), menší polovina by měla být příloha a zbytek by měl obsahovat zeleninu v jakékoliv úpravě (dušená, obloha, salát…),“ říká nutriční terapeutka Dagmar Černá.
Bohužel, pro děti restaurace mnoho vhodných jídel nenabízejí. Smažený kuřecí řízeček s hranolkami nepatří právě mezi to, co by dítěti prospívalo. „Pro děti bych doporučila například kuřecí plátek se sýrem a ovocem, dušenou rýži nebo zapečené těstoviny,“ dodává Dagmar Černá.
Přidat nový komentář