Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.
O tom, že nemoci srdce a cév jsou současným zabijákem číslo jedna, se ví. Dokážete si ale objektivně odpovědět na otázku, jak je na tom právě vaše srdce, jak mu škodíte či naopak prospíváte?
Jak moc je ohroženo vaše srdce? Každý asi ví, že srdce ohrožuje přejídání, cholesterol, kouření, alkohol nedostatek pohybu a další faktory. Ne každý však dokáže objektivně zhodnotit své chování. Ačkoliv ročně zemře na problémy oběhové soustavy 60 tisíc lidí, tedy polovina všech zemřelých, péči o své zdraví Češi stále podceňují.
Zbavte se tedy různých mýtů, sebeklamů, falešných útěch a braňte své srdce. Vždyť na nemoci srdce a cév umírá dvakrát více mužů než na velmi obávané nádorové onemocnění. U žen je úmrtí na problémy se srdce třikrát častější než na nádory.
Rozsáhlá mezinárodní studie INTERHEART do které bylo zařazeno 30 tisíc jak nemocných, tak i zdravých lidí ze všech oblastí světa, jasně ukázala, že za srdeční infarkty mohou až z 90 procent takové faktory, které může každý člověk sám ovlivnit. Na výmluvy tak zbyl už jen malý kousek.
Jedno je ale pravdou - čas zastavit nelze a tím pádem již neovlivníte svůj věk, pohlaví, ani genetické předpoklady. Neovlivníte třeba to, zda někdo z vaší rodiny zemřel v mladém věku na infarkt či mozkovou mrtvici.
Co však ovlivnit můžete? Svou váhu, kouření, pohyb, cholesterol, krevní tlak, cukrovku i takzvaný metabolický syndrom. Ne nadarmo se mluví v souvislosti s životním stylem o „návycích“. Ty se velmi často zakoření již v dětském či mladém věku.
Navyknout lze také na pohybovou aktivitu. Určitě máte ve svém okolí rodiny, u nichž je jedním „ze členů“ sport. Navyknout lze bohužel také na kouření. Tento nejhorší návyk, která má na zdraví značný vliv, se rodí ve valné většině právě u dětí a mladých lidí. Novými kuřáky se stávají téměř v 90 procentech mladí do 18 let.
Přidat nový komentář