Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Každý má právo bránit se proti rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení (Policie ČR, státní zastupitelství, soud) či správního orgánu (např. Úřadu městské části) podle poučení, uvedeného v jejich rozhodnutí. Musíme však upozornit že je zcela bezpředmětné se ohrazovat vůči výzvě vydané zdravotní pojišťovnou k náhradě škody (tj. nákladů, které pojišťovna uhradila z prostředků veřejného zdravotního pojištění za léčení jejího pojištěnce, jemuž bylo ublíženo na zdraví zaviněným protiprávním jednáním „třetí osoby“). Zdravotní pojišťovně nenáleží přezkoumávat, zda k události došlo a kdo je vinen. Pro zdravotní pojišťovnu je konečné rozhodnutí příslušných orgánů po nabytí právní moci závazné, stejně jako pro dotčenou osobu.
Čtěte také: Jak je to s hlášením úrazu zdravotní pojišťovně
Po obdržení rozhodnutí příslušného orgánu s vyznačením právní moci je zdravotní pojišťovna povinna vyzvat viníka zaviněného protiprávního jednání k náhradě škody. V doporučené zásilce uvede stručně podstatu tohoto jednání s odkazem na rozhodnutí příslušného orgánu včetně jeho spisové značky, dále uvede číslo účtu a variabilní symbol pojišťovny a přiloží zároveň vyčíslení náhrady škody. Uveden je také kontakt na konkrétního pracovníka pojišťovny, který záležitost zpracovává. Pokud dotyčný (označovaný jako „povinný“, neboť je povinen zaplatit) do 15 dnů od doručení uvedenou škodu neuhradí nebo nepožádá o splátkový kalendář, či si zásilku nevyzvedne, pojišťovna obvykle zašle upomínku.
Čtěte také: Náhrada způsobené škody
Neodpoví-li povinný ani na upomínku a škodu neuhradí, je zdravotní pojišťovna nucena vymáhat svůj oprávněný nárok cestou příslušného soudu, což pro povinného přináší vícenáklady tím, že bude hradit náklady soudního řízení a úrok z prodlení. Soud mu ve svém rozhodnutí (platební rozkaz nebo rozsudek) uloží uhradit zdravotní pojišťovně vzniklou škodu včetně úroků z prodlení a nákladů soudního řízení, a to do 3 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí. Nereaguje-li povinný ani v tomto případě, zdravotní pojišťovna podá příslušnému Exekutorskému úřadu návrh na výkon rozhodnutí (tzv. exekuci).
V každém případě se takto vymáhaná škoda povinné osobě značně prodraží, a proto doporučujeme vždy se spojit s konkrétním pracovníkem zdravotní pojišťovny a dohodnout způsob úhrady. Pokud byste byl ve svém dovolání úspěšný, zdravotní pojišťovna vám zaplacenou náhradu škody vrátí. Z naší praxe jsou však zkušenosti takové, že dovolání jsou úspěšná jen v mizivém procentu případů.
Čtěte také: Úraz nebo nemoc na zahraniční dovolené
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP