S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Čtyři týdny mají obézní děti na to, aby se naučili pravidelně jíst a hýbat se. „Pobyt u nás není zaměřen na co největší úbytek na váze. Za ideální považujeme mínus deset procent původní váhy. Jde nám ale hlavně o to, abychom dětem ukázali, jak správně jíst a naučili zařadit trvale pohyb do svých denních aktivit,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová, vedoucí lékařka dětské Léčebny Dr. L. Filipa v Poděbradech. Jak takový pobyt vypadá, na to jsme se jeli podívat - byť naše exkurze trvala jen pár hodin, měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku správného hubnutí.
Celý pobyt je vyloženě prošpikován sportovní i rehabilitační aktivitou. „Děti se kupodivu zapojují docela ochotně. Konečně jsou v kolektivu, ve kterém jsou na tom všichni podobně, nemusí se stydět. Jsme rádi, že v mnohých z nich objevíme nadání pro některý ze sportů. Máme například dobrou spolupráci s trenéry pozemního hokeje. Pokud děti zaujme, dostanou při odjezdu kontakt na trenéry v okolí jejich bydliště a tak zvýšíme pravděpodobnost, že děti u sportu zůstanou. Jen letos se tu objevilo hned několik vyložených talentů,“ říká MUDr. Kosová.
Děti s nadváhou svůj pohybový aparát zatěžují již tím, že nosí kila navíc. Navíc se jim změní těžiště a častěji padají, takže rodiče mohou postupně dospět k názoru, že pro ně pohyb není. „Ukážeme jim mnoho způsobů, jak se hýbat a mít z toho radost. Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, aby si dál neničili klouby. Ideální je nordic walking, tedy chůze za pomoci speciálních holí. Využíváme i balneoterapii, tedy uhličité, perlivé a vířivé koupele, které pomáhají ke kvalitnímu prokrvení pokožky celého těla. Právě ta podporuje procesy zbavující tělo podkožních tuků. Děti, které mají nějaký pohybový handicap, mají možnost využít protahovací a posilovací cvičení na uvolnění v teplém bazénu pod dohledem fyzioterapeutek,“ popisuje MUDr. Kosová. Jak jsme se mohli přesvědčit, velmi populární je i zumba – a to i mezi chlapci.
Děti na programy, individuální procedury a cvičení rozdělujeme do skupin podle stupně obezity a přidružených diagnóz. „Obézní děti jsou potencionálními pacienty kardiologů, ortopedů… Je mnoho chorob, kterými děti trpí – ať už jde o metabolické poruchy, bolesti přetížených kloubů, kožní obtíže, hormonální problémy. Děti se trápí i psychicky,“ uvádí vedoucí lékařka léčebny.
Hubnutí o hladu? To v žádném případě!
Mnozí by si možná mysleli, že pobyt v léčebně bude plný hladovění. „To by byla zásadní chyba. Naopak. Jídlo pětkrát denně je základem nastartování správného metabolismu a boje s nadváhou. Tělo musí dostávat pravidelné dávky jídla, aby nemělo potřebu dělat si tukové zásoby,“ vyvrací tuto představu MUDr. Kosová. Ostatně mnoho dětí tloustne právě proto, že přesouvá jídlo až na odpolední a večerní hodiny. „Představte si klasickou situaci v rodině. Ráno chvat, aby dítě stihlo školku a školu, rodiče práci. Na to, aby si sedli se snídani, není ani pomyšlení. Pokud nemá dítě svačinu a oběd v jídelně vynechá kvůli kroužku nebo proto, že spěchá na autobus, pak poprvé jí až pozdě odpoledne a večer. Další chyba je, dát dětem peníze, aby si koupily svačinu nebo oběd. Většinou skončí u automatu se sladkými pitím a sušenkami, nebo ve fastfoodu,“ konstatuje Blanka Kosová.
Čtěte také: Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých
Nedílnou součástí změny životního stylu je i úprava jídelníčku. Děti se stravují šestkrát denně. „Neodpíráme jim nic – strava je bohatá a kaloricky vyvážená obsahuje cukry, tuky a bílkoviny ve správném poměru a složení, s důrazem na nezbytnost ovoce a zeleniny, ryb a dalších součástí, které jsou v domácím prostředí často opomíjeny. Divili byste se, kolik dětí odmítá zeleninu, aniž by ji okusilo, kolik odloží porci lososa jen proto, že to je ryba, kterou oni nejedí… Chce to zkušené sestřičky, které jim vysvětli, proč by ho měli alespoň ochutnat,“ říká MUDr. Kosová.
Změna přístupu k pohybu, pravidelnost v jídle a zdravé stravování, to jistě děti za měsíc pochytí, ale jak jim to vydrží doma? MUDr. Kosová přiznává, že pak má hlavní vliv rodina. „Pro malé pacienty je někdy přijetí nového režimu problém, zejména v začátku pobytu. Když ale vidí výsledky, většinou odjíždějí nadšené a odhodlané pokračovat. Jestli je ale na změnu dostatečně připravena i jejich rodina, to už zajistit nedokážeme. Někteří rodiče slibují, že budou naše rady dodržovat, ale pak se k nám dítě vrátí znovu s váhou ještě vyšší, než k nám přišlo poprvé. Jako by si ani neuvědomovali, že obezita není jen estetický problém, že jejich děti reálně ohrožuje na zdraví. Proto máme radost z každého, komu se daří a pro koho byl pobyt u nás startem do nového života bez obezity.“
Čtěte také: Při hubnutí je důležitější hlava než žaludek
P.S. Ještě se na chvíli vrátíme k úvodnímu příběhu Honzy, který ve dvanácti vážil přes 150 kilogramů. Bohužel nemá šťastný konec. Ačkoli se mu při pobytu v léčebně podařilo zhubnout, vrátil se znovu asi za rok – tentokrát již s váhou bezmála 170 kilo. Ačkoli rodina slibovala nápravu a spolupráci, považují bohužel lékaři a odborníci jeho případ za prohraný, pokud on sám nenajde sílu s tím něco dělat – samozřejmě společně s rodinou.
Dokázali byste v rodině zcela změnit své stravovací návyky kvůli dietě jednoho z členů? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář