Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.
Zamyslete se nad tím, kolik tekutin denně přijímáte, protože tělo již přestalo potřebu pít signalizovat. Již v dětství poznalo, že tyto signály jsou marné. I když tělo signalizovalo potřebu tekutin, bylo zrovna vyučování, nebo rodiče zakazovali pít před jídlem apod. Tělo poznalo marnost svého počínání a signály přestalo vysílat. Důsledkem toho většina lidí pije velmi málo, což může způsobit řadu zdravotních problémů a zpomaluje to i proces hubnutí.
Udělejte si malý test:
• Vyberte si typický všední den a zapisujte vše, co vypijete.
• Totéž proveďte pro typickou sobotu či neděli.
• Zhodnoťte, jaké množství tekutin přijmete.
Pokud málo, nařiďte si pro začátek např. mobil, aby vám mnohokrát za den připomněl pitný režim, nebo si vezměte do práce 1,5 litrovou láhev s oblíbeným nápojem, abyste měli přehled o přijatém množství tekutin.
Jaké nápoje vybrat?
Důležitými faktory pro výběr tekutin při redukci váhy je energetická hodnota a množství sodíku. Nejvíce energie v sobě skrývají džusy, sladké limonády, pivo a tvrdý alkohol.
Litr stoprocentního džusu s nápisem bez cukru obsahuje energii, kterou představuje přibližně 30 kostek cukru. Nápis bez cukru znamená, že tam není přidáván cukr, ale džusy obsahují cukr z ovoce.
Limonády jsou nápoje, které nám kromě cukru (sacharózy) nedodají žádnou z živin. Máte-li při redukci hmotnosti přece jen chuť na sladký nápoj, jsou nápoje slazené aspartamem určitě lepším řešením než limonády s cukrem. Například dáte-li si colu light, ušetříte ve dvou litrech 48 kostek cukru. Je však potřeba mít na paměti, že touto volbou se sice zbavíme cukru, nezbavíme se však barviv a dalších aditiv. Jakákoliv cola však maří při nadměrné konzumaci naši snahu o tvorbu zdravé kostní hmoty, vápník se neuloží do kostí, ale vyplaví se z organismu močí.
Jste-li milovníky alkoholických nápojů, snažte se přejít na ty s nižším stupněm alkoholu. Dopřejte si občas třeba vinný střik z bílého suchého vína. Pivo si někdy dopřát můžete, ale nepřehánějte to s množstvím. Každopádně ho započtěte do svého energetického příjmu, pokládejte ho spíše za jídlo. Tvrdého alkoholu byste se měli vyvarovat.
Pramenité (dřívější označení stolní) vody jsou přírodní vodou z podzemního zdroje a mají nižší obsah rozpuštěných minerálních látek, takže je lze pít dlouhodobě denně bez obav.
Pro každodenní pití nejsou vhodné příliš mineralizované vody, jež zásobují organismus přebytečnými solemi. Je třeba dát zejména pozor na minerální vody s vysokým obsahem sodíku (Na).
Vybráno z knihy Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo, vydalo nakladatelství Smart Press, s.r.o.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář