Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Diabetická noha, bolest kloubů, zvýšená lomivost kostí aneb jak může cukrovka ovlivnit vaše končetiny?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3305x )

Takřka 900 tisíc Čechů trpí diabetem, mnozí z nich však nenavštěvují lékaře. Neléčená nebo špatně léčená cukrovka přitom může způsobovat celou řadu komplikací, včetně problémů s pohybovým aparátem nebo takzvané diabetické nohy. Jaké problémy s končetinami může trvale vysoká hladina cukru v krvi způsobovat?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě, trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk na světě. Vysoká hladina glukózy v krvi přitom způsobuje řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév, kardiovaskulární onemocnění, může vést k mrtvici, selhání jater, onemocnění očí (tzv. diabetická retinopatie či zvýšené riziko šedého zákalu), nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin.

Čtěte také: Diabetická neuropatie - nejčastější komplikace diabetu

Diabetická noha

Právě takzvaná diabetická noha je častou komplikací, která cukrovkáře ohrožuje.
„Syndrom diabetické nohy je postižení tkání nohy. Jedním z nejčastějších projevů je ulcerace – vředy, gangrény, záněty, stavy po amputacích prstů... Je spojená mnohdy s neuropatií a různým stupněm ischemie (nedokrvení) dolních končetin. Postihuje 15–25 % diabetiků a jedná se o poměrně závažnou komplikaci,“ vysvětluje MUDr. Andrea Němcová, Ph.D z pražského Diabetologického a endokrinologického centra DiaVize. Nehojící se rány v oblasti dolních končetin mohou vést až k amputaci.

Čtěte také: Diabetická noha: Jak předejít nejhoršímu - amputaci

Problémy s pohybovým aparátem

Diabetická noha není jediným postižením nohou, které může diabetikům ztrpčovat život. Onemocnění má i celkový vliv na pohybový aparát.
„Na rozvoji kloubních a kostních změn se podílí patologický metabolismus pojiva, tvorba nekvalitního kolagenu, poruchy prokrvení, porucha metabolismu vápníku a diabetická neuropatie (postižení nervů). Dochází ke zhoršenému odbourávání pojiva, a tím ke ztluštění kloubních pouzder, šlach a vazů, což může mít za následek kloubní kontraktury, sníženou pohyblivost či bolesti. Dalším důsledkem je zvýšená lomivost kostí a riziko zlomenin,“ vyjmenovává možné komplikace MUDr. Němcová. Jejich výskyt závisí na kompenzaci cukrovky, v některých studiích se udává až 30% prevalence u pacientů s diabetes mellitus 1. typu.
„Nejvíce jsou postiženy nohy – jedná se o omezenou pohyblivost kloubů, tzv. limited join mobility (LJM), nebo Charcotovu osteoartropatii – a ruce (LJM – cheiroartropatie, Dupuytrenova kontraktura, syndrom karpálního tunelu, scleroderma diabeticorum). Dále pak ramenní klouby (syndrom zmrzlého ramene) a páteř. Dochází ke snížení kostní hustoty (osteopenie, osteoporóza), častěji se vyskytují krystalické artropatie, například dna,“ doplňuje specialistka.

Čtěte také: 5 mýtů o cukrovce, kterým jste možná také uvěřili

Jaké jsou možnosti léčby?

Základem předcházení široké škály komplikací spojených s cukrovkou, včetně těch, která se týkají pohybového aparátu, je důsledná kompenzace diabetu. V první řadě se jedná o dlouhodobé udržení hladin krevního cukru v normálním rozmezí, což u zdravého člověka představuje 4 – 6 mmol/l. Je důležité se vyvarovat dramatických vzestupů a pádů této hodnoty a dále dbát na doporučení diabetologa, který individuálně nastaví vyvážený jídelníček, pohybové aktivity a případnou redukci váhy.
„Pacienti by si měli udržovat ideální tělesnou hmotnost a pravidelně se hýbat, aby předcházeli snížené pohyblivosti kloubů. V případě bolestí či omezení pohyblivosti se léčba neobejde bez spolupráce s revmatologem. Při pokročilých změnách přichází na řadu metody fyzikální terapie, případně analgoterapie; chirurgická léčba je hlavní pomocí u syndromu karpálního tunelu či Dupuytrenovy kontraktury,“ nastiňuje možnosti léčby diabetoložka Němcová z DiaVize.

Čtěte také: Moderní léčba může diabetikům pomoci s hubnutím, podpořit zdraví srdce a snížit cukr

Pomohou kloubní přípravky?

Řada diabetiků se při problémech s pohybovým aparátem rovněž uchyluje k užívání kloubních přípravků. Mohou být účinné? A jsou vůbec pro diabetiky vhodné? „Pomalu působící přípravky (např. kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát, glukosamin sulfát) lze užívat bez zásadního rizika, nicméně je vždy vhodné zkonzultovat postup s lékařem,“ říká MUDr. Němcová a zároveň dodává, že užívání kloubních přípravků by u diabetiků mělo být vždy součástí komplexní terapie, nikoliv stát jen samo o sobě bez širšího kontextu. Mezi přípravky, které obsahují chondroitin sulfát, se řadí třeba Condrosulf. Glukosamin sulfát je obsažen zase například v doplňku GS Condro Diamant. Efekt uvedených látek je pozvolný a nastupuje řádově v průběhu 2–6 týdnů. Tato nevýhoda je však vyvážena dobrou tolerancí i bezpečností těchto látek – jsou totiž běžnou součástí kloubů. Další výhodou je trvání efektu po dobu nejméně dvou měsíců po ukončení terapie, což umožňuje přerušované podávání v jedné až dvou léčebných sériích ročně.

Čtěte také: Hypoglykémie, hyperglykémie, ketoacidóza aneb akutní komplikace diabetu

Jak můžete předcházet problémům s diabetickou nohou?

  • Noste kvalitní, tzv. profylaktickou obuv. Nevhodná, nepadnoucí obuv je nejčastější příčinou vzniku defektů!
  • Pravidelně kontrolujte chodidla, případně i obuv, zejména při snížené citlivosti nohou. 
  • Dbejte na pravidelnou hygienu a péči o nohy.
  • Pravidelně nohy ošetřujte, ideálně medicinální pedikúrou určenou pro diabetiky. 
  • Vyhýbejte se poranění. Nechoďte bosi!
  • Zahajte včas léčbu plísňových onemocnění kůže a nehtů či drobných poranění.
  • Zanechte kouření. 
  • Dbejte na správnou kompenzaci cukrovky.
  • Docházejte na pravidelná vyšetření rizik syndromu diabetické nohy u ošetřujícího diabetologa nebo na podiatrii (seznam najdete na www.diab.cz).
  • V případě vzniku obtíží (otok, horečka, nehojící se defekt, změna barvy kůže, praskliny, nově vzniklé deformity...) ihned kontaktujte odborníky.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce