Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Druhy analgetik
Volně prodejná analgetika užívají miliony lidí každý den. Pokud jsou užívána správným způsobem, jsou celkově bezpečná a efektivní při zmírňování bolesti. Volně prodejná analgetika lze rozdělit do dvou skupin:
- lokální – mohou být aplikovány místně přímo na kůži
- orální – aplikují se polknutím, jedná se o tablety či ve vodě rozpustné kapsle
Tipy pro bezpečné užívání analgetik
Vždy si přečtěte příbalovou informaci
Před užitím léku si vždy pozorně přečtěte příbalovou informaci o složkách obsažených v přípravku, zda má být lék aplikován lokálně nebo orálně a v jakém množství. Kdy a jak často jej můžete brát nebo používat. Ne všechna analgetika jsou vhodná pro každého. Příbalová informace Vám řekne, jestli je lék vhodný i pro Vás.
Zapamatujte si, kdy máte léky brát
Naučte se, jak často máte brát léky. Pamatujte si, že některá orální analgetika by měla být užívána při jídle nebo po něm, jinak mohou vyvolat nevolnost.
Ověřte si, zda jsou analgetika vhodná pro Vás
Analgetika nemusí být vhodná pro osoby v určitém věku nebo s určitými zdravotními problémy jako např. se srdečními chorobami. V případě nejasností požádejte o radu Vašeho lékaře.
V případě, že berete ještě další léky, buďte opatrní
Analgetika, která se užívají orálně, mohou spolupůsobit s jinými léky. To znamená, že mohou navzájem měnit své účinky a dokonce vyvolat nežádoucí reakce. Pokud užíváte jiné volně prodejné léky, léky na předpis nebo potravinové doplňky, či pije čaje s obsahem některých bylin jako např. třezalka, požádejte lékaře, aby Vám našel analgetikum, které je pro Vás vhodné.
Neužívejte více, než je doporučená dávka
V příbalové informaci se dozvíte, jakou dávku analgetika máte užívat a jak často jej máte brát. Překročení doporučenné denní dávky může vyvolat nežádoucí účinky léku. Pokud potřebujete další analgetikum, požádejte o radu Vašeho lékaře.
Neužívejte dva různé léky se stejnou aktivní složkou
K dispozici je mnoho různých analgetických léků a řada z nich obsahuje stejnou léčivou látku pod různým obchodním názvem. Je důležité si dávat pozor v případě, když používáte léky proti nachlazení nebo rýmě. Ty obsahují rovněž analgetika. Užívání dvou nebo více léků stejného druhu může zvýšit riziko výskytu vedlejších účinků. Požádejte lékaře o radu při užívání více léků současně.
Neužívejte analgetika déle, než je potřeba
Největší množství volně prodejných analgetik se používá ke zmírnění bolesti, která trvá několik dnů. Dobu užívání léků bez lékařského předpisu naleznete v příbalové informaci. V případě dlouhodobých potíží konzultujte svůj stav s Vaším ošetřujícím lékařem.
Buďte si vědomi rizika lékových alergií
Někteří lidé mohou být mimořádně senzitivní na účinnou nebo pomocnou látku v léku. To může vyvolat vážnou alergickou reakci jako kašel, otok rtů, jazyka nebo obličeje, svědění kůže, vyrážku. Pokud trpíte lékovou alergií nebo alergií na některou složku analgetika, poraďte se ještě před jeho použitím s lékařem. Alergické příznaky, při kterých byste měli vyhledat lékařskou péči, jsou následující:
- potíže dýchacích cest: otok hrdla a jazyka, sípavý hlas, pískavý zvuk při nádechu
- dechové potíže: krátké dýchání a sípání
- oběhové potíže: vysoká tepová frekvence, pocit závratě, bledost a studený pot, ztráta vědomí
Léky uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Zdroj: www.panadol.cz