Sebevědomí mladého člověka, jeho jistota při kontaktu s ostatními lidmi je nepříznivě ovlivněna, pociťuje-li člověk něco nepatřičného na svém zevnějšku. Pro ně je akné závažný problém.
Sebevědomí člověka, sebedůvěra a jistota při kontaktu s ostatními lidmi je nepříznivě ovlivněna, pociťuje-li člověk něco nepatřičného na svém zevnějšku. Právě proto znamená akné pro mnoho zejména mladých lidí závažný problém.
Proč akné vzniká?
Příčin je několik, vzájemně spolu souvisejí a zesilují se ve svých účincích. Dědičné faktory patrně ovlivňují tvorbu kožního mazu a velikost mazových žláz. Velmi důležitý je sklon ke zvýšené tvorbě rohových buněk v jejich vývodech. Produkci kožního mazu regulují hormony. Do puberty jsou mazové žlázy poměrně malé a málo aktivní. Jejich růst a rozvoj je ovlivněn hlavně mužskými pohlavními hormony (androgeny), které jsou zastoupeny i v organismu ženy.
Akné je choroba, která postihuje tzv. pilosebaceozní jednotku. Ta je tvořena folikulem vyrůstajícího chloupku a příslušnou mazovou žlázou. Jejich společné ústí se u akné ucpává rohovinovou zátkou, pod kterou se hromadí maz.
Nejmírnějšími projevy akné jsou komedony - drobné tužší pupínky někdy na vrcholku s tmavší tečkou, která představuje neprůchodné ústí folikulu. Tlak hromadícího se mazu, chemické změny a vliv bakterií vyvolávají zánět, který se na kůži projeví jako různě velké červené pupínky s hnisavou neštovičkou na povrchu nebo hlouběji uložené bolestivé hrbolky. Hloubka a intenzita zánětlivého procesu a rozsah projevů určují závažnost klinického obrazu.
Ojedinělé červené pupínky a hnisavé uhříky se alespoň občas objevují prakticky u každého dospívajícího člověka. Každý z nich se s tímto problémem vypořádá po svém. Jen někteří vyhledají okamžitě odborné ošetření, často si spíše nechají poradit od zkušenějších vrstevníků, jiní se pod nátlakem podrobí péči rodiny. Všichni mají ale jedno společné: Přejí si - a nelze se tomu divit - řešit problém okamžitě.
Jak se akné léčí?
Moderní kožní lékařství odmítá názor, že akné patří k dospívání a je jen kosmetickou vadou, která nevyžaduje léčení. Při terapii
všech forem akné vycházíme ze současných poznatků o vyvolávajících faktorech nemoci. Nelze proto doporučit jeden léčebný postup pro všechny, koho tato choroba trápí. Všechny léčebné postupy jsou zaměřeny na omezení mazotoku, na uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz a na působení proti mikrobům a zánětlivé složce onemocnění.
U mírných forem potíží často postačí správně vybraná léčebná kosmetika. Základem péče je pravidelné šetrné čištění pleti, které zajistí uvolnění přebytečné rohoviny a odstraní nahromaděný kožní maz. Tato hygienická část ošetření by měla být příjemná a neměla by vést k podráždění pleti. Působení různých kosmetických přípravků, které jsou běžně na našem trhu dostupné, je třeba zejména u citlivějších jedinců individuálně vyzkoušet. Případné podráždění bývá někdy vyvoláno nepřesným dodržením návodu k použití.
Jsou-li přítomny zánětlivé léze, je vhodné neztrácet čas a doplnit základní ošetření moderními zevně aplikovanými léčivy. Některá z nich předepisuje pouze lékař, jiné jsou také složkou komerčně vyráběných přípravků. Mezi nejúčinnější patří:
- retinoidy - látky odvozené od vitamínu A . Upravují rohovění buněk v ústích mazových žláz a brání tak jejich uzavření. Tato léčba však bývá někdy provázena vysušením a podrážděním pokožky, což vede k horší spolupráci pacientů při terapii.
- benzoylperoxid - potlačuje růst bakterií a působí protizánětlivě, současně omezuje tvorbu komedonů. V nižších koncentracích do 5% procent je jeho snášenlivost velmi dobrá, a proto i celé léčení přináší dobrý efekt
- kyselina azelainová působí proti tvorbě komedonů a má i protibakteriální účinky.
- antibiotika používaná jako součást lokálně aplikovaných emulzí nebo krémů. Tato léčiva se aplikují zejména u akné s převažující zánětlivou složkou onemocnění.
U převážné většiny nemocných vystačíme s lokální léčebnými prostředky, celková léčba je vyhrazena pro pacienty s těžší formou akné, která se projevuje sklonem k tvorbě hlubokých zánětlivých hrbolů a jizev. Před zahájením celkové terapie musí být pacient podroben celkovému vyšetření a v jejím průběhu má být sledován jeho klinický stav i výsledky laboratorních vyšetření.
Na závěr několik rad všem mladým pacientům:
- pečujte o pleť pravidelně, zejména nárazové čištění stav spíše zhoršuje. Nikdy se nepokoušejte mazové zátky uvolnit pomocí nehtů nebo vytlačovat násilím obsah hnisavých projevů.
- k čištění pleti používejte nekomedogenní přípravky, které pleť důkladně vyčistí ale nepodráždí. Vhodný je například Cétaphil Cleanser Lotion .
- sledujte, jak Vaše pleť reaguje na používané preparáty. Lehké vysušení a jemné olupování bývá součástí léčení. Vhodně vybraný nemastný krém tyto potíže zmírní.
- máte- li pocit, že se stav nelepší, vyhledejte pomoc u lékaře.
komerční sdělení
Přidat nový komentář