Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Jak a kdy si Češi myjí ruce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7553x )

Mytí rukou považujeme skoro všichni za velmi důležité, ovšem zatímco po použití toalety si umyje ruce téměř každý Čech, pětina respondentů si ruce neumyje po cestě v MHD.

Tiskové zprávy
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Průzkum společnosti Unilever, realizovaný v České a Slovenské republice při příležitosti Světového dne mytí rukou (15. října), přinesl řadu zajímavých informací o přístupu Čechů k osobní hygieně.

Přestože Češi považují mytí rukou za velmi důležitou součást hygieny, situace, které mytí rukou vyžadují, už posuzují různě. Nejdůležitější chvíle pro mytí rukou je pro Čechy použití toalety. Tehdy si umyje ruce celých 99 % lidí. Další činností, po které Češi nejvíce lpí na hygieně rukou (85 %), je práce na zahradě, v dílně a v dalších podobných situacích. Pohlazení domácího mazlíčka motivuje k mytí rukou 78,7 % lidí. Nejvýraznější rozdíl ve vnímání mezi Čechy a Slováky je v podání ruky cizímu člověku. To motivuje k hygieně rukou jen 28,8 % Čechů. Slováci jsou v tomto případě trochu uvědomělejší a ruce si umyjí v 40,3 % případů. Překvapivé ale je, že si téměř pětina respondentů v České republice neumyje ruce po cestě v MHD, a to přesto, že se jedná o jednu z nejrizikovějších situací pro zdraví.

„Průzkum ukázal, že si oba národy myjí ruce zhruba 10x denně. Ačkoliv by to bylo na místě, obávám se, že je realita jiná a Češi se snaží dělat se tak trochu lepší. Pravidelná hygiena rukou je jeden z nejdůležitějších návyků v prevenci proti onemocněním a skvělé je, že si to podle průzkumu 92 % lidí uvědomuje. Z naší strany je potřeba problematiku hygieny lidem více komunikovat a posílit tak mezi nimi povědomí o tom, jak se ještě lépe bránit proti bakteriím,“ říká MUDr. Klaudie Komárková, dermatoložka.

Nejvíce Češi preferují tekuté mýdlo, téměř 87 % respondentů vypovědělo, že ho používají nejčastěji. Na druhém místě je pak mýdlo tuhé. Pokud Češi mýdlo nepoužijí, mají k tomu různé důvody. Jedním z nich je i lenost, někteří respondenti vypověděli, že použít mýdlo trvá déle, než si ruce jen opláchnout vodou.

Přečtěte si také

Očkování proti sezónní chřipce

Bolesti zad při práci u počítače můžete předejít díky šuplíku

Voda z watercooleru může škodit

Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

88%
13%
Zatím hlasovalo 8 lidí

Mohlo by vás zajímat

Loupání kůže na nohou

Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?

Kdy a kde se můžu nechat preventivně otestovat na HIV?

Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce