Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Fragaria vesca L.)
Příprava čaje
1 čajová lžička drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.
Užívaná část
List (Folium fragariae) |
Sběr a sušení
Jahodníkové listy sbíráme z kvetoucí rostliny. Sušíme v tenké vrstvě, abychom drogu dobře zbavili vody. Listy jiných druhů jahodníku nejsou účinné a nesbírají se.
Jak vypadá
Vytrvalá bylina dosahující výšky asi 20 cm, charakteristická přízemní růžicí dlouze řapíkatých, trojčetných, pilovitých listů, které jsou porostlé drobnými chloupky. Květy jsou pravidelné, s bílými okvětními lístky, lůžko květu je žluté. Po odkvětu se lůžko přetváří v červený plod, známou jahodu. Kvete během celého léta.
Kde se rostlina vyskytuje
Jahodník najdeme v prosluněných lesích a na stráních.
Co jahodník obsahuje
Pro list jahodníku obecného je charakteristická přítomnost tříslovin a flavonoidů, z minerálních látek se jedná zejména o draslík. V plodech najdeme vitamín C, železo, vápník, cukry a silice.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Rostlina byla považována za projímadlo, močopudný prostředek a lék proti dně. Plody se podávaly při zvýšené teplotě a močových kamíncích. Byly také používány k bělení zubů a kůže.
Dnes: Jahodníkový list se používá hlavně vnitřně.
Vnitřně: Droga je přínosná při onemocněních spojených se zánětem střevní sliznice, spojených s průjmem. Nálev je také vhodný v době rekonvalescence. Flavonoidy a draslík v jahodníku jsou odpovědné za mírný močopudný účinek. Jahodníkový list se zařazuje mezi drogy s mírným účinkem.
Zevně: V koupelích nebo obkladech našpatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní. Při zevním použití nebývá efekt příliš velký.
Na co si dát pozor
Listy jiných jahodníků a také jahodníků pěstovaných se nesbírají. Správnou rostlinu odlišíme od ostatních tím, že kališní lístky jsou přitisknuté k plodu a jahody se nesnadno oddělují od stopky.
Pozn.: Jahodník je častou součástí čajových směsí.
Přidat nový komentář