Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...
„Jáchymkovi bylo asi sedm měsíců, když dostal svoji první rýmu. Začalo to malým kýchnutím, které se změnilo ve čtrnáct dní nervů,“ vzpomíná Jolana. „A jednoho večera skončil dokonce v nemocnici. Byli jsme s manželem u známých a hlídala babička. Tak kolem deváté se ozval telefon, ve kterém nám oznamovala, že musela malého odvézt do nemocnice, že se dusí. Ukázalo se ale, že babička jen neměla nervy použít odsávačku, tak dala malého spát bez uvolněného nosu. Asi za hodinu začal chroptět a dusit se, takže sedla do auta a bez váhání jela hledat doktora,“ vypráví Jolana.
Tahle nepříjemná zkušenost s obyčejnou rýmou měla i svůj příznivý dopad. „V nemocnici sloužila starší paní doktorka, která nám ukázala, jak malému vykapat nos slanou kojeneckou vodou, poradila, že mu při rýmě máme zvednout postýlku, aby spal s hlavou výš. Nakonec nám doporučila i nosní kapky. Do té chvíle jsem žila v představě, že se pro tak malé děti nehodí, ale vysvětlila mi, že existují speciální varianty pro takhle malé děti,“ uzavírá Jolana.
Rýma je pro dítě větší komplikací než pro dospělého. Malé děti nezvládnou dýchat ústy, takže ucpaný nos je pro ně zásadní komplikací. „Pak je výhodné použít nosní kapky, kterých je na trhu velký výběr a jsou k dostání v lékárnách bez předpisu,“ radí dětská lékařka MUDr. Pavla Koželuhová z Plzně. Ta také upozorňuje na to, že maminky musí dát pozor na správnou aplikaci kapek do nosu. „ Nedoporučujeme kapky aplikovat déle než 10 dní, poté mohou mít nežádoucí účinky na sliznice,“ varuje.
Pokud mají malé děti rýmu bez zvýšené teploty, pak je lepší, když chodí ven. To neplatí pro pobyt na slunci, naopak by měly zůstat ve stínu. „Chladnější vzduch zmírňuje otok sliznice a dítěti se lépe dýchá. Ovšem pozor, neznamená to, že dítěti s akutní rýmou doporučujeme například jít se ochladit do rybníka. Maminkám doporučujeme držet dítě v klidu, dopřát mu dostatek tekutin, vitamínů a vysadit ze stravy mléko, které zahleňuje,“ radí lékařka. Je třeba si také uvědomit, že rýma netrvá jen týden, ale u malých dětí může doznívat a protáhnout se na dva a více týdnů.
Přidat nový komentář