Vážený pane profesore,
chtěla bych se informovat o přístrojích, které pomáhají diabetikovi lépe se vyrovnat s kolísající glykemií - inzulinové pumpy. Dočetla jsem se, že již existuje senzor aplikovaný pod kůží, který měří glykémii a předává tuto informaci inzul. pumpě, která podle hodnoty vydá tolik inzulínu, aby se hladina glykemie opět vyrovnala. Prostě možnost srovnání se zdravou slinivkou. Vím, že se to zatím jen testuje na pár lidech v USA, ale zajímalo by mne, kdy se tato " doufám, že snad už mohu napsat SUPER VĚCIČKA" objeví u nás a pokud ano, za jak dlouho( myslím procedury schválení atd.) se to dostane k diabetikům i z menších měst, nebydlících v Praze.
Předem děkuji za odpověď.
Andrea Zichová
Ve světě (a i v ČR) jsou inzulínové pumpy běžně dostupné pro určitý přesně definovaný okruh nemocných, kde selhává ostatní léčba. Glukózové senzory jsou u nás též dostupné (přesněji zatím jediný glukózový senzor - firmy Minimed), ale vzhledem ke své vysoké ceně zatím pro pacienty léčené v diabetologických centrech. K tomu, zda se zvýší jejich dostupnost do obvodních diabetologických ambulancí se v současné době nedokáži vyjádřit.
Ke zmiňovanému tzv. "uzavřenému okruhu": Dosud není ani v experimentu funkční okruh, který by fungoval tak, že by senzor změřil glykémii a inzulínová pumpa vydávkovala podle ní potřebné množství inzulínu. Ve stádiu experimentů sice tyto modely jsou, ale zatím jen na omezeném počtu nemocných. Problémem je zatím hlavně dlouhodobá funkčnost a spolehlivost použitého senzoru a jako další otázka přenos dat ze senzoru do počítače, jejich zpracování a následně přenesení informace do inzulínové pumpy. Zde je stále nutný velký počítač jako mezičlánek.
Takže jestliže shrnu současný stav vývoje a problémy, které před totuto problematikou dosud stojí, asi nelze očekávat uvedení "uzavřeného okruhu" do běžné praxe v horizontu několika málo let.