Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Každý diabetik, kterému záleží na celkově dobré kondici i výkonu v průběhu dne, si uvědomuje význam pravidel inzulinové léčby. K nim patří také udržování hladiny krevního cukru ve správných mezích. Opakovaně zvýšená hladina cukru po jídle totiž zvyšuje riziko některých onemocnění – třeba srdečního infarktu. S moderní inzulinovou léčbou je ale dodržování správného režimu i hlídání „cukru po jídle“ výrazně jednodušší. Řešením je tzv. inzulin k jídlu.
Aplikovat si inzulin a najíst se ve stejný čas. Pro mnoho diabetiků zbožné přání.
Inzulin, který stačí užít těsně před začátkem jídla, pomáhá předcházet vysoké hladině krevního cukru po jídle (postprandiální hyperglykemii). Právě opakované výkyvy krevního cukru po jídle totiž diabetikům 1. i 2. typu škodí – mohou stát za pozdními komplikacemi diabetu. K těm patří onemocnění srdce a cév či poškození nervů. Cílem moderní léčby je, aby hodnoty krevního cukru po jídle byly stabilní.
Inzulin k jídlu ocení nejeden zaneprázdněný diabetik. Neplánovaně delší pracovní schůzka nebo dopravní zácpa mohou kdykoliv narušit časový plán a aplikace inzulinu, která musí proběhnout 20 minut před jídlem, se stává nereálnou. S moderními krátkodobě působícími a rychle účinkujícími inzuliny už není potřeba posouvat domluvený oběd ani spřádat další plány. Moderní inzulin se aplikuje těsně před jídlem. Co tedy inzulin k jídlu pro diabetiky znamená? Přináší komfort a pomáhá udržovat stabilní cukr po jídle.
Čtěte také: Kontinuální monitorace glykémie usnadňuje život diabetikům
Nenechte krevní cukr narušovat váš program
Hladina cukru v krvi, která po jídle „vyskočí“ na vysoké hodnoty, se na diabeticích podepisuje na více frontách – důsledky pociťují na těle i na duchu.
„Vyšší glykemie po jídle je ale nebezpečná i z dlouhodobého hlediska a může přispívat k rozvoji dlouhodobých komplikací diabetu. Pacienti s diabetem jsou nejvíce ohroženi poškozením zraku, které může vést až ke slepotě, poruchami funkce ledvin či poškozením nervových vláken. Diabetici by si měli sledovat glykemii po jídle také kvůli vyššímu riziku cévních onemocnění – cévní komplikace mohou být příčinou špatného prokrvování dolních končetin nebo zvyšovat riziko srdečního infarktu,“ upozorňuje doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Čtěte také: Diabetikům hrozí 2x vyšší riziko infarktu a mozkové mrtvice
Cukr po jídle – jak ho mít pod kontrolou?
Hladina krevního cukru (glykemie) se po jídle může dostat na příliš vysoké hodnoty kvůli nedostatečnému působení inzulinu. Příčinou může být například nesprávné načasování dávky inzulinu. Bez něj zůstává glukóza v krevním oběhu, místo aby se přesunula do buněk a organismus ji dále využil. Diabetici se pak potýkají s popsanými dopady vysokého cukru po jídle. Výhodou moderního inzulinu, který diabetici mohou užívat těsně před jídlem, je rychlé vstřebání a lepší účinnost na snížení krevního cukru po jídle.
„Přestože současné možnosti léčby diabetu dávají pacientům s diabetem větší flexibilitu a usnadňují jim život, neměli by zapomínat na základní režimová opatření související se stravováním. Zásadní chybou je vynechávání předepsaného inzulinu před jídlem a nevhodné množství nebo složení stravy,“ připomíná pacientům s diabetem a jejich rodinným příslušníkům docent Prázný.
Čtěte také: Jak si správně aplikovat inzulin a injekční inkretiny?
Správná hladina krevního cukru po jídle: lepší výsledky a pevnější zdraví
Dobře hlídaný krevní cukr po jídle přispívá k tomu, aby diabetici dosáhli doporučených hodnot glykovaného hemoglobinu, tzv. dlouhého cukru. Co tento parametr znamená? Lékař díky němu může posoudit, jak dobře si pacient vede v léčbě z dlouhodobého hlediska. Lékaři tyto hodnoty kontrolují obvykle po třech až šesti měsících. Diabetik se tak může dozvědět, jestli se o svůj krevní cukr stará správně. Pohled na výsledky je také příležitostí zkonzultovat s lékařem správnost režimu a stravování. Nezvládnutá vysoká hladina krevního cukru po jídle se týká pacientů s diabetem 1. i 2. typu. Podle odborníků se mohou někteří diabetici dostávat do stavu hyperglykemie až na polovinu dne. S moderní inzulinovou léčbou je ale péče o krevní cukr jednodušší a každodenní život tak může být mnohem příjemnější.
Více informací na www.hypernenisuper.cz
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.