Inzulín je droga, nahradí ho borůvky, ale i to, že cukrovka je nakažlivá – to jsou mýty, se kterými se můžete často potkat. Bojují s nimi dokonce i diabetologové ve svých ordinacích. Lékařské fórum potvrdilo, že mýtů je spousta, stejně jako těch, kteří jim věří.
Než byl objeven inzulín, umírali diabetici nejpozději rok od propuknutí choroby. Ve 21. století je cukrovka stále větší hrozbou a mezi lidmi kolují mýty, které cukrovku zbytečně démonizují. Tři nejčastější jsou:
1. mýtus: Cukrovka je nakažlivá
Není, i když se mnohdy píše o "epidemii" cukrovky v naší populaci. Cukrovka 1. typu je autoimunitním onemocněním, které je zaměřeno jen proti vlastnímu tělu a nemůže se přenášet. Cukrovka 2. typu je důsledkem životního stylu, inzulinové rezistence, obezity a postupného vyhasínání funkce slinivky břišní – opět jde o nepřenosné procesy . Mluvit o epidemii cukrovky 2. typu je sice efektní, ale stejně tak lze mluvit o epidemii obezity. A jistě nikdo nepředpokládá, že obezitou se od někoho můžete jen tak nakazit.
2. mýtus: Jedinou možnou léčbou je píchání si inzulínu
Ne. Záleží na tom, o jaký typ cukrovky jde – 1. typ znamená, že bude pacient potřebovat inzulín po celý život. 2. typ se ale dá léčit i jinak. Někomu stačí úprava jídelníčku, někomu léky, inzulin je jen jednou z možností.
3. mýtus: Mýtus: Inzulín je návykový, je to droga
Ne. Pokud tedy nechceme tvrdit, že jsme drogově závislí na svých hormonech. Tak se to určitě brát nedá, i když je potřebujeme k životu – stejně jako inzulin, který je jedním z nich.
Další mýty o cukrovce najdete na webu www.zivotsdiabetem.cz.
S jakými mýty se potkávají diabetologové ve svých ordinacích?
Zeptali jsme se předních českých diabetologů na to, s jakými mýty se potkali oni ve své praxi:
Prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc., předsedkyně České diabetologické společnosti: „ Největší mýtus, s jakým jsem se potkala, bylo přesvědčení: Když budu jíst borůvky, nebudu si muset píchat inzulín. To samozřejmě není pravda.“
Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.,III. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze: „ Mne zase velmi zaujal názor, že tzv. „diapotraviny“ jsou zdravé a je možné je konzumovat v jakémkoliv množství. Ve skutečnosti obsahují obvykle více tuku než běžné potraviny a pacienti po nich přibírají mnohdy více. Také mne zaujal často opakovaný mýtus, že cukrovka vzniká pouze při nadměrné konzumaci sladkostí. Ve skutečnosti je pro vznik cukrovky jedno, jestli je pacient obézní po sladkostech nebo tučném jídle.“
Prof. MUDr. Štepán Svačina, DrSc., Přednosta III. Interní kliniky 1. LF UKa VFN v Praze, klinika endokrinologie a metabolismu: „ Že diabetici druhého typu mají deficit v inkretinové sekreci. Ten určitě nemají a je velmi zajímavé, jak to, že je inkretinová léčba tak efektivní, když to fyziologicky je nejasné.“
Prof. MUDr. Zdenek Rušavý, Ph.D., Diabetologické centrum FN a LFUK Plzeň, I. interní klinika: „Vždy mne překvapí tak častý názor, že diabetik musí hodně jíst, aby si obalil nervy tukem a tak bránil vzniku neuropatie. Ten je samozřejmě chybný.“
MUDr. Zuzana Neméthyová, CSc., Místopředsedkyně Slovenské diabetologické společnosti: "Měla jsem pacienta, který přišel s neléčenou cukrovkou 2. typu. Už měl retinopatii, špatně viděl, zjistili jsme mu těžkou neuropatii... ale stejně prohlásil, že vůbec netuší, proč ho k nám poslali, když ho nic nebolí. Lidé si bohužel často myslí, že cukrovka se nemusí léčit, když nebolí."
Setkali jste se také s někým mýtem o cukrovce? Napište nám to v rámci diskuse nebo tohoto mailu.
Přidat nový komentář