Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Invalidní důchod - jaké podmínky musíte splnit pro jeho přiznání

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 23751x )

Invalidní důchod pomáhá zajistit příjem lidem, kteří vlivem úrazu či nemoci nemohou dlouhodobě vykonávat práci jako dříve. Výše částky záleží na stupni invalidity a předchozím příjmu, podpora však nemusí být trvalá. Kdo má na invalidní důchod nárok, jak si o něj zažádat a jaká částka vám přísluší?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jaké podmínky musíte splnit pro přiznání invalidního důchodu

Základní podmínkou pro přiznání invalidního důchodu je úroveň omezení. Zatímco do roku 2010 se invalidita dělila na plnou a částečnou, nyní je vymezena třemi stupni, na jejichž základě se posuzuje také výše podpory.

  • 1. stupeň: O invaliditu prvního stupně se jedná, pokud pracovní schopnost poklesla o 35 až 49 procent.
  • 2. stupeň: Druhý stupeň invalidity označuje 50 až 69 procentní pokles pracovní schopnosti.
  • 3. stupeň:Třetí stupeň invalidity znamená, že se schopnost vykonávat práci a zabezpečit si tím pravidelný příjem snížila o 70 procent a více.

Pro nárok na invalidní důchod však pouze tato podmínka nestačí. Dotyčný musí současně splnit ještě další požadavky:

  • být uznaný invalidním,
  • mít na kontě dostatek odpracovaných roků - to znamená, jak dlouho pracujete a jak dlouho se tedy podílíte na důchodovém pojištění. Za zaměstnance toto pojištění odvádí zaměstnavatel, osoby samostatně výdělečně činné si jej platí sami. Započítávají se však i roky, kdy jste byli na mateřské nebo jste pobírali podporu v nezaměstnanosti. Zohledňuje se také dopočtená doba, tedy období mezi vznikem invalidity a dosažením důchodového věku,
  • být mladší pětašedesáti let (případně nedosahovat penzijního věku, je-li vyšší než 65 let).

Výjimka platí pro toho, kdo se stane invalidním následkem nemoci z povolání či pracovního úrazu. Nárok na invalidní důchod mu totiž vznikne i bez potřebných dob pojištění.

Čtěte také: Kdy máme nárok na dopravu k lékaři sanitkou?

Výše podpory se skládá ze základu a procentního výměru

Pakliže tyto podmínky splníte, máte nárok na přiznání základní výše výměry invalidního důchodu. Ta v roce 2017 činí 2 550 korun měsíčně a je pro všechny stejná. K ní můžete navíc získat procentní výměru, která se v první řadě odvíjí od hrubé výše předchozích příjmů za roky, které jste odpracovali. Tehdejší hrubá mzda se ovšem kvůli inflaci přepočítává na současnou úroveň příjmů. Částka plynoucí z invalidního důchodu závisí též na délce doby důchodového pojištění. Započítává se každý rok.

Procentní sazba výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění činí:

  • u invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně 0,5 %
  • u invalidního důchodu pro invaliditu druhého stupně 0,75 %
  • u invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně 1,5 %

Ustanovení o nejnižší procentní výměře invalidního důchodu ve výši 770 Kč měsíčně zůstává v platnosti, a to bez ohledu na stupeň invalidity.

Čtěte také: Kontrola na nemocenské

Žádost o invalidní důchod

O invalidní důchod je potřeba si zažádat u České správy sociálního zabezpečení. Kromě vyplněného formuláře je nezbytné si obstarat takzvaný Posudek o zdravotním stavu, který prokazuje výši poklesu vaší pracovní schopnosti. O jaký stupeň invalidity se jedná, určí lékař Lékařské posudkové služby, jehož pověří ČSSZ. Bude-li potřeba posudek přezkoumat, provede to Posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud občan s ohledem na svůj zdravotní stav není schopen podat žádost sám, mohou ji s jeho souhlasem a s potvrzením ošetřujícího lékaře podat rodinní příslušníci, případně zmocněnec na základě plné moci.

Potřebné dokumenty

Při podání žádosti o ID je nutné předložit:

  • občanský průkaz, u cizinců pas či povolení k pobytu,
  • doklady o studiu, popřípadě učení (i nedokončeném),
  • muži předkládají doklady o výkonu vojenské služby,
  • ženy předkládají doklady prokazující výchovu dětí,
  • potvrzení zaměstnavatele o vyplácených náhradách za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz (nemoc z povolání),
  • potvrzení zaměstnavatele o zvláštním příspěvku horníkům, vypláceném před rokem 1996,
  • pokud občan chce důchod vyplácet na účet u peněžního ústavu, musí k žádosti přiložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet“,
  • doklady prokazující zaměstnání v cizině,
  • chybí-li některé doby pojištění, předkládají se náhradní doklady, které prokazují výdělečnou činnost - potvrzení zaměstnavatele, pracovní smlouvy, svědecké prohlášení aj.,
  • evidenční list důchodového pojištění z posledního zaměstnání – předkládá jej zaměstnavatel, a to na vyžádání OSSZ/PSSZ/MSSZ.

O nároku na invalidní důchod pak do 90 dní rozhodne správní řízení ČSSZ. Pokud s verdiktem nesouhlasíte, je možné se odvolat. Zákon rovněž člověku pobírajícímu invalidní důchod nezakazuje pracovat. Typ práce, pracovní doba a výše výdělku záleží na vás, výši či příjem podpory to nikterak neovlivní. Invalidní důchod však nemusí být trvalý. Příjemce důchodu chodí přibližně jednou za jeden až tři roky na lékařské prohlídky, které kontrolují jeho aktuální zdravotní stav. Může se stát, že v průběhu času dojde ke změně stupně invalidity, a invalidní důchod bude z tohoto důvodu odebrán. Nárok na invalidní důchod rovněž zanikne, jakmile dosáhneme věku 65 let. Tehdy se změní na starobní důchod.

Čtěte také: Hradí pojišťovna berle a hole?

Zdroj: www.cssz.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce