Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
1. Svědění, pálení nebo výtok mohou ženy zaskočit třeba během dovolené, kdy chybí možnost obrátit se na svého lékaře. Můžete jim v takovém případě poradit i vy lékárníci? Nejsou intimní dotazy v lékárně nezvyklé?
Určitě ne. Lékárník je zdravotnický odborník. Na prvním místě je důležité se ženy dobře vyptat na všechny příznaky, které ji trápí, tak abychom správně zvolili léčebný postup, případně doporučili návštěvu gynekologa. Prioritou je ale pro nás ženě co nejdříve ulevit, protože záněty ve vaginální oblasti jsou velmi nepříjemné.
2. Jak poznáte, co problémy způsobuje?
Každá z vaginálních infekcí – bakteriální či mykotická má své typické příznaky, potřebujeme proto od ženy přesný popis obtíží. Pro větší jistotu můžeme doporučit i domácí test na vyloučení případného mykotického onemocnění. Jako první pomoc na zmírnění příznaků doporučuji výplach roztokem benzydaminu, který působí na bakterie i kvasinky a je bezpečnou volbou.
3. Kdy je bezpodmínečně nutné konzultovat léčbu s doktorem?
Pokud se objeví vedle běžných příznaků také horečka, bolestivost podbřišku, krvácení a jiné alarmující příznaky. Návštěvu lékaře doporučuji i tehdy, není-li si žena jistá příznaky, a také ve věku méně než 18 let nebo více než 65 let.
4. Tyto záněty se často léčí antibiotiky. Stačí to?
Já říkám, že před podáním antibiotika vaginální cestou je vhodné toto prostředí vypláchnout vhodným přípravkem, který nejen že připraví sliznici na antibiotikum, ale také působí protizánětlivě, proti bolesti, podporuje přirozenou rovnováhu mikroflóry a u některých antibiotik působí synergicky, tzn. zesílí jejich efekt. Úleva pak nastupuje rychleji.
5. A co byste poradila na běžnou hygienu? V létě jí mnoho žen věnuje větší pozornost…
V případě vaginálního prostředí doporučuji gely pro intimní hygienu. Většinou obsahují kyselinu mléčnou na obnovu pH na fyziologickou úroveň. Pokud žena ví, že je více náchylná na vaginální záněty, např. po návštěvě sauny, bazénu či užívání antibiotik doporučuji mít doma benzydamin, který může používat jako výplach vždy po návštěvě sauny, bazénu či i dlouhém cyklistickém výletu.
6. Intimní záněty zaskočí mnoho žen nově i v těhotenství. Čím to je? A může to znamenat riziko pro miminko?
Vaginální infekce jsou během těhotenství běžným jevem. Vyšší hladina estrogenů v těhotenství způsobuje změny pH v pochvě, které naruší přirozené mikrobiální prostředí. Vaginální infekce tak mohou postihnout i ženy, které před těhotenstvím potíže dosud nezaznamenaly.
Kvasinková infekce neohrožuje závažným způsobem nenarozené dítě. Ale! I když se vaginální infekce vyskytují u těhotných žen poměrně často, patří k závažným rizikovým faktorům ovlivňujícím průběh těhotenství. Mezi komplikace patří syndrom předčasného porodu a předčasný odtok plodové vody, a s nimi související rozvoj patologických stavů matky i novorozence.
7. Existují přípravky vhodné v těhotenství, případně i k lepšímu hojení po přirozeném porodu?
Na vaginální záněty v období těhotenství, ale i v období kojení je vhodný již zmíněný benzydamin. Po poradě s lékařem je možné použít jako výplach, pro samoléčbu doporučenou lékárníkem jako oplach.
Jako oplach je vhodný právě i na zranění vznikající porodem, neboť velmi rychle uleví od bolesti, působí proti případnému zánětu, otoku a podporuje hojení. Já ho doporučuji všem maminkám, které mě osloví s prosbou o kompletaci porodního balíčku. Existuje i předpřipravený roztok, který může žena poté v porodnici velmi rychle a pohodlně použít.
Další informace k tématu na: https://www.zenskezanety.cz/