Jedná se o tzv. streptokokovou anginu (původcem jsou bakterie-streptokoky). Je doprovázena exantémem (zarudnutím) a celkovými příznaky.
Specifická léčba ak. laryngitidy neexistuje, neboť onemocnění je vyvoláno virovou infekcí. Přesto jsou určitá opatření, která můžete učinit doma a tak Vašemu dítěti pomoci ke klidnějšímu dýchání.
- podávejte větší množství chladných tekutin (ledová voda, ledová tříšť, chladná minerálka),
- v pokoji nemocného dítěte by měl být chladný a vlhký vzduch. Ten zklidní sliznici dýchacích cest. V místnosti, kde díti spí proto často a dostatečně větrejte, můžete použít zvlhčovačů namířených k postýlce nebo mokrých plen v okolí postýlky.
- dítěby mělo mít hlavu výše než dolní končetiny,
- pokud naměříte horečku vyšší než 38°C, podávejte některý z léku k jejímu snížení (např. Paralen v dávce 10-15mg/kg těl.váhy, maximálně 3x denně),
- při rozvoji dechových potíží a zhoršení stavu dítěte - vezměte je do náruče a přiveďte k oknu, na chladný vzduch, na alespoň 5 minut, dítě uklidněte a připravte se na cestu k lékaři či do nemocnice.
Pokud při výše uvedených opatřeních sledujte, zda nedochází ke zhoršování stavu. Známkami zhoršování ak. laryngitidy jsou:
- dýchání se stává rychlejší a hlasitější,
- objevuje se bledé či namodralé zbarvení kůže kolem úst, očí, nosu nebo uší,
- kašel se stává častější a dítě nemůžete zklidnit,
- dítě není schopno přijímat tekutiny nebo sliní více než je obvyklé,
- stav dítěte se nelepší na chladném venkovním vzduchu,
- dítě se stává velmi neklidné nebo naopak apatické.
Pokud zjistíte některou z výše uvedených známek zhoršování, neprodleně volejte Rychlou zdravotnickou pomoc (tel.č. 155) nebo urychleně dopravte dítě k Vašemu lékaři či na pohotovostní službu nebo do nemocnice.
POZOR - akutní laryngitida se může u Vašeho dítěte opakovat!
Přidat nový komentář