Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.
25 – 40 LET
Inkontinence se nevyhýbá ani ženám okolo třiceti let věku. I zde může svou roli při vypuknutí tohoto onemocnění sehrát mnoho různých faktorů. Nejčastěji je na vině porod, který způsobuje oslabení podpůrného vaziva močového měchýře, močové trubice a svalů pánevního dna. Příčinou poporodní inkontinence může být těžký porod, porodní váha dítěte nad 4 000 g nebo skutečnost, že je žena prvorodičkou. Dochází k ní při činnostech, které vyvolávají tlak na ochablé svaly, jako je například chůze do schodů, smích, kýchnutí nebo sex. Již v době těhotenství se se samovolným únikem moči potýká až 70 % žen. Po porodu toto číslo klesá na 21 %, což stále není zanedbatelné množství. Vhodnou prevencí je cvičení svalů pánevního dna před porodem, ale i po něm. K tomuto druhu inkontinence může docházet i u žen, které se soustavně věnují sportu. Při fyzických aktivitách bývá totiž často namáháno břišní svalstvo a svaly s ním sousedící, což může mít za následek i samovolný únik moči.
Čtěte také: Na trampolínce můžete bojovat s inkontinencí
40 – 60 LET
Věk, ve kterém žena dospěje k přechodu, je individuální. Obecně však nastane ve věku od 40 do 60 let. Jedná se o přirozený fyziologický proces stárnutí, kterým si projdou všechny ženy a kterému se nelze vyhnout. Během klimakteria dochází v ženském těle k mnoha změnám. Jednou z nich je pokles ženského hormonu estrogenu, jehož nižší hladina může způsobovat inkontinenci. Během přechodu dochází k úniku moči zejména při náhlém tlaku na břišní svaly, jako je opět kašel, zvedání těžkých předmětů nebo chůze do schodů.
Čtěte také: Stresová inkontinence: může ji odhalit kašel i smích
NAD 60 LET
U žen nad 60 let je možných důvodů pro vznik inkontinence hned několik. Patří sem například infekce, mozková mrtvice, demence nebo nemoci postihující nervový systém. V tomto věku rovněž dochází ke zhoršení projevů inkontinence a ta se stává urgentní. Může docházek k velkému a náhlému úniku moči, který je většinou zapříčiněn abnormálně aktivním močovým měchýřem. Projevuje se náhlým nutkáním odběhnout si na toaletu společně s pocitem, že to již nelze stihnout.
Pokud trpíte samovolným únikem moči, je důležité správně dbát na osobní hygienu. Klasické vložky při tomto onemocnění nepomohou. Inkontinenční vložky by měly být v rámci možností maximálně tenké, zajišťovat pocit sucha, dlouhodobě chránit a zcela pohlcovat pach. Inkontinenční vložky jsou často baleny jednotlivě, takže je můžete diskrétně přenášet v kabelce nebo zakoupit v lékárně po kusech.
Čtěte také: Inkontinence - proč je důležité o ní mluvit?
Zdroj: depend.cz